ABD ile Taliban barış anlaşmasını imzaladı

Yapılan ortak açıklamada “ABD ve müttefikleri, Taliban’ın anlaşmaya uyması halinde 14 ay içinde ülkedeki askerlerini tamamen çekecek,” ifadeleri kullanıldı

ABD ve Taliban arasında ‘Afganistan’a Barışı Getirme Anlaşması’ ismi verilen barış anlaşması imzalandı

Dünya 29 Şubat 2020
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) en uzun savaşını sona erdirme yolunda önemli bir kilometre taşı olan barış anlaşmasını Taliban’la Katar’ın başkenti Doha’da imzaladı.

“Afganistan’a Barışı Getirme Anlaşması” adı verilen anlaşmaya Amerikan yönetimi adına ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban adına ise Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader imza attı.

Heyetler imza töreninde bir araya gelirken yapılan ortak açıklamada “ABD ve müttefikleri, Taliban’ın anlaşmaya uyması halinde 14 ay içinde ülkedeki askerlerini tamamen çekecek,” ifadeleri kullanıldı

ABD bir yılı aşkın bir süredir Taliban’ın güvenlik garantisi ve Kabil hükümeti ile barış görüşmelerine başlama sözü karşılığında askerlerini ülkeden çekeceği bir anlaşma üzerine müzakereler yürütüyordu.

11 Eylül 2001 yılında New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırılar sonrası ABD saldırıdan sorumlu tuttuğu El-Kaide’yi barındırdığı için Afganistan’ı işgal etti. O tarihten bu yana süren ABD 2 bin 400 askerini kaybederken işgalin maliyeti 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Anlaşma çerçevesinde ABD ile Taliban arasında tutsak değişimi gerçekleşecek. Bu esirlerin sayısı binlerle ifade ediliyor.

Bu süreçte on binlerce Afgan askeri, Taliban savaşçısı ve sivil hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump, Afganistan’da Taliban ile sürdürülen barış görüşmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Trump, “Taliban ve Afganistan hükümeti taahhütlerini yerine getirirse, Afganistan’daki savaşı bitirmek adına güçlü bir yolumuz olur ve askerlerimizi ülkemize geri getirebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Doha’da barış anlaşması imzalanırken Kabil’de ise Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı bir tören düzenlendi.

Kaynak: Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org