Afganistan’da “Barış Yürüyüşü” 40 günün ardından Kabil’de sona erdi

Afganistan’ın güneyindeki Helmend eyaletinin Leşkergah kentinde yürüyüş başlatan barış aktivistleri, 40 günün ardından Kabil’e ulaştı. ’Barış istiyoruz’, ‘Savaşa son verin’ sloganlarıyla Kabil’e giriş yapan ortalama 70 kişilik aktivist grubu halkın sevinç kutlamalarıyla ve karşılandı.

Afganistan’da aktivistler, barış için 700 kilometre yürüdü

18.06.2018
Afganistan’da 17 yıldır devam eden savaşın sonlandırılması talebiyle başlayan ‘Helmend Barış Yürüyüşü’ sona erdi.

Afganistan’ın güneyindeki Helmend eyaletinin Leşkergah kentinde yürüyüş başlatan barış aktivistleri, 40 günün ardından Kabil’e ulaştı. Halkın sevinç kutlamalarıyla ve karşılanan aktivistler, böylelikle 700 kilometrelik yürüyüşlerinin sonuna geldi.

‘HERKES SAVAŞTAN BIKMIŞ DURUMDA’

’Barış istiyoruz’, ‘Savaşa son verin’ sloganlarıyla Kabil’e giriş yapan ortalama 70 kişilik aktivist grubu içerisinde yer alan Helmend’li 27 yaşındaki tıp öğrencisi İkbal Khayber, yürüyüşe ilişkin “Daha önce hiç düşünmediğim şeyleri gördüm ve öğrendim. Taliban kontrolündeki ve hükümet güçleri kontrolündeki bölgelerde insanlarla tanıştık. Herkes artık savaştan gerçekten bıkmış durumda” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşe katılan aktivistlerin sayısının günden güne arttığını söyleyen Khayber, insanların korkularını yenmelerini sağlamak için güzergahlarını bazen tehlikeli bölgeleri de içerecek şekilde belirlediklerini kaydetti. “Savaştan dolayı büyük acılar çeken insanlar gördük. Vicdanım sakinleşmeme izin vermiyor. Kendime şunu soruyorum, ’Neden barış için çalışmaya daha önce başlamadık?’”

Günde ortalama 30 ila 35 kilometre hızla başlayan yürüyüşleri Ramazan’da 20 ila 25 kilometre hızla devam eden aktivistler, çatışmaların sürdüğü Gazni kentindeki bazı bölgelere, tehlikeli olması nedeniyle girişlerine Taliban tarafından izin verilmediğini aktardı.

‘AYAKLARINDAKİ KANAYAN YARALARI GÖRÜNCE ONLARA KATILDIM’

Yürüyüşe katılan bir diğer aktivist, Zabul kentinde yaşayan 24 yaşındaki öğretmen Muhammed Yasin Ümid, yürüyüşe 21. gününde katıldığını belirterek, “Ayaklarındaki kanayan yaraları görünce gözyaşlarımı tutamadım ve onlara katılmaya karar verdim” şeklinde konuştu.

‘YÜRÜYÜŞLERİMİZ DEVAM EDECEK’

Kabil’de basın açıklaması yapan aktivistler, mücadelelerinin Kabil’de son bulmayacağını da vurguladı. Altivistlerden Bedşah Han, “Kabil’den beklediğimiz desteği aldık. Şimdi çadırlarda oturma eylemleri düzenleyeceğiz ve daha fazla destek toplayabilmek için yürüyüşlerimize diğer bölgelerde devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org