ABD, Mısır’a 57 milyon dolarlık Hellfire füze satacak

Obama, mart sonunda, Mısır’a, Raiba’tul Adeviyye Meydanı’nda binden fazla göstericinin öldürülmesinin ardından F-16 uçakları, Harpoon füzeleri ve M1A1 tank teçhizatı gönderilmesini durduran başkanlık emrini kaldırarak, askeri yardımların önünü açmıştı.

ABD’den Mısır’a Füze Satışı

10 Nisan 2015 Cuma 22:06
ABD Savunma Bakanlığı Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a, AGM-114K/R3 Hellfire II füzeleri ile bunlarla ilgili parça, ekipman, eğitim ve lojistik desteğini içeren 57 milyon dolarlık askeri teçhizat satışını uygun buldu.

Bu satışla Mısır’a bu füzelerin “R” varyantının ilk kez gönderileceği belirtilen açıklamada, Mısır’ın elinde halihazırda bu füzelerin “F” ve “K” modellerinin bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, bu konuda Kongre’ye bildirimde bulunulduğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, bunun Mısır’ın özellikle Sina yarımadasında terörle mücadele çabalarını destekleme amaçlı olduğunu söyledi.

Bu potansiyel satışla ilgili Kongre’yi bilgilendirdiklerini de ifade eden Rathke, “Satış henüz yapılmadı” dedi.

Yönetimin askeri teçhizat satışına dair bilgilendirmesine Kongre’den 30 gün içerisinde itiraz gelmemesi halinde satış otomatik olarak onaylanmış olacak.

ABD Başkanı Barack Obama, mart sonunda, Mısır’a, Raiba’tul Adeviyye Meydanı’nda binden fazla göstericinin öldürülmesinin ardından F-16 uçakları, Harpoon füzeleri ve M1A1 tank teçhizatı gönderilmesini durduran başkanlık emrini kaldırarak, askeri yardımların önünü açmıştı.

http://www.haberler.com/abd-den-misir-a-fuze-satisi-7180515-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org