ABD Senatosu raporu CIA’in işkence yaptığını belgeledi

Obama, raporun Senato’da okunmaya başlanmasından kısa süre sonra yazılı bir açıklama yaparak, CIA’in ABD’nin küresel duruşuna ciddi zarar verdiğini, ABD’nin bu tarz sorgulama yöntemlerini bir daha uygulamayacağı yönünde güvence verdi.

CIA matkaplı işkence yapmış

09/12/2014 19:48
ABD Senatosu, CIA’in 11 Eylül saldırıları sonrası kullandığı sorgu tekniklerini anlatan raporunu açıkladı. Rapora göre CIA, esirleri aylarca dışkılarıyla yaşamaktan, matkaplı işkenceye kadar birçok yöntemle sorguladı.

Uzun süredir yayınlanması geciktirilen rapor, CIA’in tartışmalı Guantanamo Hapishanesi’nde ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor.

6000 sayfalık raporun 525 sayfası senatoya sunuldu. Raporda belirtilenlere göre CIA hiçbir uluslararası yasaya dayanmadan yakaladıkları esirlere cinsel tehditler, suda boğulma hissi, dar alanlarda uzun süre bekletme ve daha birçok rahatsız edici işkenceler yaptı.

CIA Beyaz Saray tarafından yasaklanan sorgu tekniklerini kullanmaya devam etse de tüm bu işkencelere rağmen ‘bir tane bile kritik istihbarat’ elde edemedi. Ayrıca CIA, siyasetçiler ve Senato’ya rapor ettiklerinden çok daha ileri düzeyde sorgu teknikleri uyguladı.

ABD Başkanı Barack Obama, raporun Senato’da okunmaya başlanmasından kısa süre sonra yazılı bir açıklama yaparak, CIA’in ABD’nin küresel duruşuna ciddi zarar verdiğini bildirdi. Obama, ABD’nin bu tarz sorgulama yöntemlerini bir daha uygulamayacağı yönünde güvence verdi.

Rapordaki yer alan ve CIA’in uygaladığı bazı işkence yöntemleri şöyle:

– CIA ajanları bir esiri düzmece bir idam sehpasına koydu, boğazına ip geçirip esiri konuşturmak için uzun süre infazla tehdit etti.

– 2000 yılında USS Cole gemisine bombalı saldırı düzenlemekle itham edilen Abdurrahman el Nasiri’ye matkapla işkenye yapıldı.

– En az bir esire süpürge sapıyla tecavüz tehdidinde bulunuldu.

– Birçok vakada hemen saldırgan sorgu tekniklerine başvuruldu. Esirlerden bazıları 180 saat uykudan mahrum bırakıldı.

– Bazı esirler saatlerce elleri başlarının üzerinden zincirlenmiş şekilde acı verici pozisyonlarda bekletildi.

– Betona zincirlenen bir esir hipotermiden (vücut ısısını kaybetme) öldü

– Kafalarına kukuleta geçirilen bazı mahkumlar çıplak halde koridorlarda sürüklendi, kırbaçlanıp dövüldü.

– Birkaç esir gördükleri işkencelerden halüsinasyon, paranoya ve uykusuzluğa maruz kalarak kendilerine zarar vermeye kalkıştı.

– El Kaide zanlısı Ebu Zübeyde, suda boğulma hissi yaratan sorgu yöntemine uzun süre maruz kalınca tamamen tepkisizleşti. Ağzından köpükler çıkmaya başladı. Ebu Zübeyde ayrıca 266 saat tabut şeklindeki bir kutuda bekletildi.

– 11 Eylü saldırılarını organize ettiğini söyleyen Halid Şeyh Muhammed birçok defa boğulmanın eşiğinden döndü.

– Bazı esirlerin dışkılarını atmalarına izin verilmedi. Bu esirler dışkılarıyla birlikte aynı alanda yaşamaya zorlandılar.

http://www.radikal.com.tr/dunya/cia_matkapli_iskence_yapmis-1248256

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org