ABD’nin yeni dış politikasında “insan hakları vurgusu” azalacak

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “(insan hakları) değerlerimizi diğer ülkelerin benimsemesi için böylesi sert bir şekilde koşullandırma yaparsak bu, ulusal güvenlik ve ekonomik çıkarlarımızı geliştirme kabiliyetimize engel oluşturur” şeklinde konuştu.

Tillerson, ABD’nin yeni diplomatik önceliklerini açıkladı

04.05.2017
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, göreve geldiği şubat ayından bu yana ilk kez tüm bakanlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Tillerson, yaptığı konuşmada yeni dönemde ABD dış politikasının nasıl olacağına dair ipuçları verdi.

Rex Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasındaki ‘Amerika’yı yeniden harika yap’ sloganının dış politikadaki yansımalarını, ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda ele aldı.

‘DIŞ POLİTİKANIN DENGESİ BOZULDU’

Konuşmasında ABD dış politikasındaki önceliklerin son yıllarda ‘kısmen de olsa dengesinin bozulduğunu’ ifade eden Tillerson, bu süreçte ABD’nin gelişmekte olan ülkelerde yürütülen ekonomik faaliyet ve ticarete ‘çok fazla odaklandığını’ kaydetti. Tillerson, “Bunlar bizim için son derece önemli ilişkiler ve bizim için önemli ittifaklardır, fakat bunları tekrar dengeye oturtmak zorundayız” dedi.

İNSAN HAKLARI ENDİŞESİNE DAİR VURGU AZALACAK

Ülkelerarası ilişkilerde insan hakları konusundaki endişelere ilişkin vurguyu azaltacaklarının sinyalini veren Tillerson, “(insan hakları) değerlerimizi diğer ülkelerin benimsemesi için böylesi sert bir şekilde koşullandırma yaparsak bu, ulusal güvenlik ve ekonomik çıkarlarımızı geliştirme kabiliyetimize engel oluşturur” şeklinde konuştu.

‘KUZEY KORE, İLERLEME KAYDEDEBİLİR’

“Kuzey Kore balistik füze denemelerine devam ederse yeni yaptırımlar gündeme gelebilir” diyen Tillerson, “Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar uygulama hazırlığındayız, buna gerek olup olmadığını Kuzey Kore’nin davranışları belirleyecek” ifadelerini kullandı. Pyongyang hükümetinin bunu göz önünde bulunduracağını ve gelecek için farklı bir plan yapacaklarını umduklarını dile getiren Tillerson, ‘Kuzey Kore’nin farklı bir plan uygulaması halinde güvenlik ve ekonomik olarak ilerleme kaydedebileceğini’ belirtti.

Tillerson geçtiğimiz haftalarda ABD dış politikası çerçevesinde yaptığı dünya turu kapsamında Doğu Asya, Rusya, Afrika’ya ziyaretler düzenlemiş, Avrupa ülkelerini ise es geçmişti.

‘MUAZZAM BİR FIRSAT’

Toplantıda ABD’nin Çin ilişkilerine de değinen Tillerson, Çin ile gelecekteki ilişkilerin tanımlanması için ‘muazzam bir fırsat’ yakaladıklarını belirterek, Pekin yönetiminin buna büyük ilgi gösterdiklerini sezdiğini de ifade etti. Tillerson, Savunma Bakanı Jim Mattis ile birlikte haziran ayında Çinli meslektaşlarıyla bir konuşma gerçekleştireceklerini, bu ikili görüşmelerin aynı zamanda Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un katılımıyla ekonomi ve ticarete ilişkin başlıkları da kapsayacağını belirtti.

‘BAKANLIKTAKİ DEĞİŞİM, PEK ÇOK KİŞİ İÇİN STRESLİ OLABİLİR’

‘ABD’nin diğer pek çok kurumu gibi, Dışişleri Bakanlığı’nın da Soğuk Savaş dönemi için kurulduğunu’ anımsatan Tillerson, Dışişleri Bakanlığı’nda büyük bir değişim yaratmanın pek çok kişi için oldukça stresli olduğunun farkında olduğunu dile getirdi.

BÜTÇEYE DEĞİNMEDİĞİ VE SORU KABUL ETMEDİĞİ İÇİN ELEŞTİRİLDİ

Reuters’a konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Tillerson’ı son günlerde sıkça gündeme getirilen bütçe kısıtlamaları konusuna hiç değinmediği ve çalışanlardan soru kabul etmediği için eleştirirken, Colin Powell, Condoleezza Rice ve Hillary Clinton gibi eski bakanların benzer toplantılarda böylesi bir tutum içerisinde olmadığını hatırlattı.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org