ABD’li silah üreticileri Suudi Arabistan’ı eleştiremiyor

Suudi Arabistan’a F-15 satan Boeing’in yöneticilerinden Jeffrey Kohler, insan hakları nedeniyle Suudi Arabistan’a ‘fazla’ yüklenildiğini ifade etti. Kohler ”Onlara taş atmak yerine boşlukları doldurmalarına yardımcı olmalıyız” dedi.

Hassan Ammar
ABD
14:51 26.10.2015(Güncellendi 14:10 26.10.2015)
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun eski analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştirmesiyle de bilinen The Intercept sitesi, ABD’li silah üreticilerinin Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlallerini ‘eleştirememeleri’ ile ilgili bir yazı yayınladı.

Lee Fang imzalı yazıda Suudi Arabistan’ın birçok sivilin ölmesine neden olan Yemen operasyonunda Boeing’in ürettiği F-15’ler ve Lockheed Martin tarafından üretilen F-16’ları da kullandığı belirtildi.

Yazıya göre Washington’daki bir konferansta konuşan Lockheed Martin yöneticilerinden Ronald Perriloux, Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlallerine dair basında çıkan ‘saldırgan’ haberlerden şikâyet etti.

‘SUUDİ ARABİSTAN İYİ BİR PARTNER’

”Kongre’nin düşüncelerini de bu haberler şekillendiriyor” diyen Perriloux, ‘bazı NATO üyelerinden daha iyi bir partner’ olarak tanımladığı Suudi Arabistan’ın, insan hakları ihlalleri konusunda Çin’le karşılaştırıldığında ‘haksızca yargılandığını’ savundu.

‘TAŞLAMAK YERİNE YARDIM ETMELİ’

Boeing yöneticilerinden Jeffrey Kohler da insan hakları nedeniyle Suudi Arabistan’a ‘fazla’ yüklenildiğini ifade etti. Kohler ”Onlara taş atmak yerine boşlukları doldurmalarına yardımcı olmalıyız” dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın insan hakları ‘karnesinin’ yeniden gündeme gelmesinin birçok nedeni var. Bunlardan bazıları, Krallık’ta idam cezalarının artırması ve Şiiler gibi azınlık gruplarına yönelik baskıcı tutumun tırmanışa geçmesi.

http://tr.sputniknews.com/abd/20151026/1018592383/abd-suudi-arabistan-boeing-lockheed-martin.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org