ABD’nin Afganistan bombardımanında füzelerden biri ‘hatalı’ çalıştı, ‘birkaç’ sivil öldü

ABD’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlediği bir hava saldırısında, “füzenin hatalı çalışması” dolayısıyla siviller hayatını kaybetti.

ABD’den Kabil’de hava saldırısı: Siviller yaşamını yitirdi

28 Eylül 2017 09:28
HABER MERKEZİ – ABD’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlediği bir hava saldırısında, “füzenin hatalı çalışması” dolayısıyla siviller hayatını kaybetti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in Afganistan ziyareti sırasında silahlı muhalif gruplar havalimanına füze attı.

Bunun üzerine ABD’nin Afgan güçlerinin gerçekleştirdiği karşı saldırıya destek vermek amacıyla hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

“Füzelerden biri ‘hatalı’ çalıştı: ‘Birkaç’ kişi öldü”

Destek hava saldırısı sırasında ‘bir füzenin hatalı çalışması’ dolayısıyla sivillerin hayatını kaybetti.

NATO misyonu olan Resolute Support’tan (Kararlı Destek) konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Füzelerden biri trajik bir şekilde hatalı çalıştı ve birkaç kişinin ölümüne yol açtı, Kararlı Destek savaşmayanların zarar görmesinden derin pişmanlık duyar” denildi.

Operasyona ve hatalı çalışan mühimmata yönelik bir soruşturma başlatıldığı belirtilirken kaç sivilin yaşamını yitirdiği ise belirtilmedi.

Havalimanına yönelik saldırıyı ise hem Taliban hem de IŞİD üstlendi.

Afganistan’da ABD

11 Eylül 2001 tarihinde,El Kaide tarafından kaçırılan uçaklar ile ABD’deki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlenmişti.

ABD Başkanı George W. Bush bunun üzerine ‘terörle mücadele’yi gerekçe göstererek 7 Ekim’de Afganistan’ı işgal etti.

İşgalden 16 yıl sonra bugün, Afganistan hükümeti ülkenin yalnızca yüzde 60’ında söz sahibi ve ülkede 8 binden fazla ABD özel kuvvetler askeri bulunuyor.

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org