Anadolu Gençlik Federasyonu: Bedelli Askerlik Yasası Çıksın

Anadolu Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Mesut Karaağaç, değişik nedenlerle askerlik görevini yapamayanların sayısının bir milyona yaklaştığı, yürürlüğe konan GBT uygulamasıyla bu vatandaşların hayat alanlarının daraldığını vurguladı.

Anadolu Gençlik Federasyonu’ndan Bedelli Askerlik Açıklaması

21 Nisan 2014 13:21
Anadolu Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Mesut Karaağaç, değişik nedenlerle askerlik görevini yapamayanların sayısının bir milyona yaklaştığı, yürürlüğe konan GBT uygulamasıyla bu vatandaşların hayat alanlarının daraldığını vurguladı.

CİHAN
Anadolu Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Mesut Karaağaç, değişik nedenlerle askerlik görevini yapamayanların sayısının bir milyona yaklaştığı, yürürlüğü konan GBT uygulamasıyla bu vatandaşların hayat alanlarının daraldığını vurguladı.

Mesut Karaağaç, yaptığı açıklamada, bedelli askerlik yasasının biran önce çıkması gerektiğini dile getirdi. Karaağaç açıklaması şöyle: ”Ülkemizde çeşitli sebeplerle askerlik görevini yerine getiremeyen vatandaşlarımızın sayısı bir milyon civarındadır. Büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bu toplam, aileleri ile birlikte yaklaşık dört milyonluk bir nüfusa denk gelmektedir. Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe konan GBT (Genel Bilgi Taraması) uygulaması ile hayat alanları daha da daralan kişiler, gündelik ihtiyaçlarını karşılama noktasında ciddi bir sıkıntı içerisindedir. Yaşları yirmi beş ile otuz arasında değişen bu gençler, bir önceki bedelli askerlik düzenlemesinden gerek bedel yüksekliği, gerekse yaş sınırlaması sebebiyle yararlanamamıştır. Türkiye’nin üreten ve çalışan çoğunluğunu oluşturan bu toplamın büyük bir kısmı da kişisel mazeretleri sebebiyle hem ekonomik hem de sosyal açıdan ailesini bakmakla yükümlüdür. Mevcut soruna yönelik İktidar ve Muhalefet partileri çeşitli açıklamalarda bulunmuş ancak çözüme yönelik net bir adım henüz atılamamıştır. Gelişen ve güçlenen ülkemizin istikrarının temsili olan Hükümetimizin bu yönde adım atması, üretkenliğimizin garantisi açısından ciddi önem taşımaktadır. Dört milyona yakın vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu sorunun çözümü, Türkiye’nin güçlü geleceğine dair hayallerimizi gerçekleştirmemize fırsat sağlayacaktır. Bu bağlamda Hükümetimizin Başkanı olan Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan çözüme yönelik adımların atılması için gerekli talimatları vermesini içtenlikle arzu ediyoruz.”

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org