Her ay ortalama 35 bin kişi ‘asker kaçağı’ durumuna düşüyor

“Ç.K. adındaki arkadaşımız 1579 gün asker kaçağı olduğu için GBT kontrolü sırasında yakalandı ve kendisine 11 bin 117 lira para cezası kesildi. Yani bu arkadaşımız hem bu parayı verecek hem de askere gidecek.”

Türkiye’de 800 Bin Civarında Asker Kaçağı Var

15 Temmuz 2014 09:45 Haberler.Com
Bedelli Askerlik Platformu Sözcüsü Ali Deniz Keşkül, Türkiye’de 800 bin civarında asker kaçağının olduğunu belirtti.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in, TBMM Başkanlığı’na sunduğu bedelli Askerlik Teklifi asker kaçaklarında heyecan yarattı. Teklif, yıl sonu itibariyle 28 yaşından gün alanların 15 bin lira ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarını öngörüyor.

SOSYAL MEDYADAN ÖRGÜTLENİYORLAR

Bedelli askerlik bekleyen binlerce asker kaçağı ise sosyal medya üzerinden örgütlenerek bedelli askerlik çıkması için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Asker kaçaklarının, ‘http://www.bedelliaskerlik2010.net/’ adlı bir internet sitelerinin yanı sıra, ‘bedelli askerlik’ adında bir de platformları bulunuyor. Belirli zamanlarda bir araya gelerek toplantılar düzenleyen asker kaçakları, bedelli askerliğin tekrar çıkması için mecliste bulunan siyasi parti vekilleriyle de görüşüyor. Asker kaçağı olan yüzlerce kişiye yüksek miktarlarda para cezası kesildiğini söyleyen Bedelli Askerlik Platformu sözcüsü Ali Deniz Keşkül asker kaçaklarının yaşamlarını Radikal’e anlattı…

TÜRKİYE’DEKİ ASKER KAÇAĞI SAYISI

“Türkiye İstatistik Kurumu Verilerini (TÜİK) incelediğimizde toplam 800 bin civarında asker kaçağı olduğunu tespit ettik. Her ay ortalama 35 bin kişi asker kaçağına düşüyor. Bu asker kaçaklarının içinde devlet memuru da var, öğrenci de var, işletme sahibi olan da var. GBT kontrolüne yakalanmamak için alternatif çözümler arıyoruz. Örneğin Twitter’da trafik için kullanılan, ‘@izmirde_cevirme , @istcevirme , @ankaradacevirme’ adlı hesaplar var. Asker kaçakları bu hesapları takip ediyor. Örneğin İzmir yolunda çevirme varsa hemen, ‘beyler İzmir yolunda jandarma çevirmesi var. Alternatif yolu kullanın’ diye Tweet’ler atılıyor. O yolu kullanan asker bir kaçağı hemen o yoldan kaçıyor.”

“11 BİN LİRA PARA CEZASI”

“En son bedelli askerlik düzenlenirken asker kaçaklarına verilen para cezaları da yeniden düzenlendi. Son düzenlemeye göre yakalansanız da, kendiniz teslim olsanız da çok büyük miktarda para cezalarına çarptırılıyorsunuz. Hatta bedelli askerlik ücretini aşan para cezaları bile var. Ç.K. adındaki arkadaşımız 1579 gün asker kaçağı olduğu için GBT kontrolü sırasında yakalandı ve kendisine 11 bin 117 lira para cezası kesildi. Yani bu arkadaşımız hem bu parayı verecek hem de askere gidecek. Şu ana kadar 5 kişi bana ulaşarak para cezasına çarptırıldıklarını bildirdi.”

FORMÜL 15+25 OLMALI

“Daha önce çıkarılan bedelli askerlikten faydalanma yaşı 30’du. Ayrıca bedelli için istenen para da 30 bin liraydı. Hem yaş olarak hem de ücret olarak en son çıkarılan bedelli askerlik düzenlemesi insanların beklentisini karşılamadı. Dolayısıyla çok az insan bedelli askerlik için başvurdu. Hatta başvuranların bir kısmı ikinci taksitlerini ödeyemediği için bedelli askerlikten faydalanamadı bile. Biz 15+25 formülünü öneriyoruz. İstenilen para miktarı 15 bin lira olsun, en düşük yaş sınırı da 25 olsun.”

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org