GBT korkusu ‘asker kaçakları’nın iş ve çalışma yaşamını olumsuz etkiliyor

“Türkiye’de Askerlik Sorunu ve Halkın Bedelli Askerliğe Bakışı” konulu araştırmaya göre askerlik görevini yerine getirememiş seçmenlerin yüzde 79’u yaş ve bedelin makul olması durumunda bedelli askerlikten yararlanacağını ifade etti.

ORC’nin bedelli askerlik anketi

Araştırma şirketi ORC, 1-5 Temmuz 2014 tarihleri arasında 30 büyükşehirde askerlik probleminin olduğunu belirten 8 bin 630 kişiye “Uygun koşullar oluşursa bedelli askerlikten yararlanmayı düşünür müsünüz?” diye sordu.

09.07.2014 – 16:39

“Türkiye’de Askerlik Sorunu ve Halkın Bedelli Askerliğe Bakışı” konulu araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre askerlik görevini yerine getirememiş seçmenlerin yüzde 79’u yaş ve bedelin makul olması durumunda bedelli askerlikten yararlanacağını ifade etti.

EN ÇOK AK PARTİLİLER BEDELLİ İSTİYOR

Bedelli isteyenler, partilere dağıtıldığında ise en çok AK Parti seçmeni bunu istiyor. Anket sonuçlarına göre yüzde 58,5 oranını gören AK Parti’yi yüzde 17,2 ile CHP takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 10 ile MHP var.

YAKALANMA ENDİŞESİ

Araştırmada ortaya çıkan önemli hususlardan biri de askerlik sorunu yaşayan ailelerin % 96,3’ünün bu sorunu yaşayan kişi ile ilgili GBT/yakalanma endişesi taşıması. Araştırmanın analiz sonucunda bu problemin direkt olarak kişilerin iş ve çalışma hayatını etkilediği ortaya çıktı.

ORC’NİN ANKETİNDEN ÇIKAN ÇARPICI SONUÇLAR

ensonhaber.com

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org