Bedelli askerlik bekleyenler isyanda

Bakaya durumunda olan 750 bin kişinin GBT’de aranması, yaşam alanlarının daraldığı ve artık bir çözüm getirilmesi gerektiği bilgisine ulaşıldı. Tecilli olanlarla beraber yaklaşık 1 milyon kişi bedelli askerlik bekliyor.

Bedelli askerlik bekleyenler dün çeşitli kurumları mail bombardımanına tuttu. Gazeteciler, yazarlar, siyasiler adete mailbox’larının kilitlendiğini belirtiyor.

PEKİ BUNUN NEDENİ NEYDİ?

Bakaya durumunda olan 750 bin kişinin GBT’de aranması, yaşam alanlarının daraldığı ve artık bir çözüm getirilmesi gerektiği bilgisine ulaşıldı. Tecilli olanlarla beraber yaklaşık 1 milyon kişi bedelli askerlik bekliyor. 2011’de yaşın ve ücretin yüksek olması ve bir diğer faktör de GBT’de aranmaların olmaması başvuru sayısını düşük tuttuğu belirtiliyor. Bugün bedelli bekleyenlerin sayısının 1 milyona yaklaştığı ve bu sayının da çığ gibi büyüdüğü söyleniyor.

VERGİ KAYBI BÜYÜK OLACAK

Bedelli askerlik bekleyenlerden 150 bininin küçük işletme sahibi olduğu belirtiliyor.

Bedelli Askerlik Platformu’nun açıklamasına göre haziran ayı itibariyle asker ve yoklama kaçağı durumunda olan gençlerin sayısı 750 bini aşıyor. Uzmanlar bu rakamın 150 bininin Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ) sahibi olduğuna dikkati çekerek, yasanın çıkmaması durumunda binlerce işletmenin kepenk indireceğini belirtiyor. Bedelli askerlik bekleyenlerin 100 bininin kamuda, 650 bininin ise özel sektörde çalışan ve işveren konumunda bulunduğu belirtiliyor.

Söz konusu 650 bin kişi içinde en az 150 bin kişinin KOBİ sahibi olduğuna vurgu yapan uzmanlar, bu işletmelerin 750 bin kişiye istihdam sağladığını belirtiyoryor. KOBİ’lerin yıllık 15-20 bin TL arasında vergi ödediği göz önünde bulundurulursa KOBİ’lerin hepsinin kepenk indirmesi durumunda bu 3 milyar liralık vergi kaybı anlamına geliyor.

YENİ BİR ÇALIŞMA DAHA YAPILACAK

Bedelli Platformu’nun yeni bir çalışma daha başlattığı öğrenildi. Önümüzdeki günlerde GBT sıkıntısı çekenlerin kaç kişi olduğu, neler yaşadıkları ve nasıl bir yol izleyeceklerini anlatan bir çalışma yayımlayacaklarını bildirdiler. Seçimin yaklaştığını ve milli iradeye sahip çıkılması gerektiğini belirten platform yetkilileri “Önümüzde Türkiye’nin geleceğini belirleyen çok önemli seçimler var. GBT’de aranan arkadaşlarımız oy kullanmaya korkuyorlar. Her ne kadar ‘oy verirken GBT uygulanmayacak’ açıklamaları yapılsa da kimse riske girmek istemiyor. Başbakanımızın seçimden önce bizim de sorunlarımızı çözeceğine ve korkusuzca oyumuzu kullanmaya gitmemizi sağlayacaktır” dedi.

SABAH İNTERNET
27.06.2014

sabah.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org