VR-Der Eş Başkanı Soysal: ‘700 bin kişi ben askere gitmiyorum derse sistem tıkanır’

Türkiye’de 1 milyona yakın “askerlik yükümlüsü” yurttaş bulunmasına rağmen çıkartılan bedelli askerlikten yararlananların sayısı başvuru tarihinin son günleri gelmesine rağmen 112 bin de kaldı. Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Gökhan Soysal, askerlik sorununu DİHA’ ya değerlendirdi.

Bedelli askerlik çözüm olmadı gözler vicdani rette

Türkiye’de 1 milyona yakın “askerlik yükümlüsü” yurttaş bulunmasına rağmen çıkartılan bedelli askerlikten yararlananların sayısı başvuru tarihinin son günleri gelmesine rağmen 112 bin de kaldı.

2015-02-10
İSTANBUL – Türkiye’de 1 milyona yakın “askerlik yükümlüsü” yurttaş bulunmasına rağmen çıkartılan bedelli askerlikten yararlananların sayısı başvuru tarihinin son günleri gelmesine rağmen 112 bin de kaldı. Sorunun bedelli askerlik paketleriyle çözülemeyeceğini düşünen Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Gökhan Soysal, vicdani ret hakkının yasallaşmasını isterken, yurttaşlara da vicdani ret haklarını kullanarak askere gitmemelerini istedi.

15 Aralık 2014 tarihinde başlatılan ve 13 Şubat tarihinde başvuruların son bulacağı bedelli askerlik, “Askerlik yükümlüsü” yurttaşların sorununu çözmeye yetmedi. Mevcut durumda 1 milyona yakın “Askerlik yapma yükümlüsü” ya da “askere gitmeyen (kaçak durumdaki)” yurttaş bulunurken çıkarılan yeni bedelli askerlik paketinden faydalanmak isteyenlerin sayısı ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yaptığı son açıklamaya göre, 112 bin 966 kişi’de kaldı. Geriye kalan 100 binlerce kişinin ne yapacağı merak konusu olurken, Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Gökhan Soysal, askerlik sorununu DİHA’ ya değerlendirdi.

‘Bedelli askerlik paketi sorunu çözmez’

Soysal, bedelli askerlik deyince akıllara sadece gelirleri yüksek yurttaşların geldiğine dikkat çekerek “Bedelli askerliğe başvuranların başında ekonomik durumu iyi olan insanlar geliyor ancak ekonomik durumu iyi olmayanlar içinde bankalar hemen harekete geçerek krediler açtılar” dedi. Bedelli askerliğin 3 yıl önce de çıkarıldığını hatırlatan Soysal, çıkarılan bedelli askerlik paketlerini arasındaki zamanın kısalmasına rağmen bedelli askerlik paketlerinin askerlik sorunlarını çözmeyeceğini söyledi. Soysal, tek çözüm yolunun vicdani retten geçtiğini ve vicdani rettin yasallaşması gerektiğini söyledi.

‘Paran varsa özgürlüklerden yararlanabilirsin’

Devletin, yurttaşların ne ahlaki ne siyasi ne de dini görüşlerini hiçbir şekilde dikkate almadığını ifade eden Soysal, bedelli askerlikle devletin yurttaşa “Paran varsa özgürlüklerden yararlanabilirsin” dediğini söyledi.

‘Elde edilen paraların ne amaçla kullanılacağı bilinmiyor’

Bedelli askerlik yasası ile ilgili kanun maddesinde “Bedelli askerlikten gelen gelirler savunma sanayi destekleme fonuna aktarılacak” ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Soysal, “Gelecek olan gelirler sadece TSK’ya aktarılmayacak. Bu kaynak aynı zamanda MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de aktarılacak ve aktarılan kurumlarda ne amaçla kullanılacağı da bilinmemektedir” şeklinde ifade etti.

‘700 bin kişi ben askere gitmiyorum derse sistem tıkanır’

Bedelli askerlikten faydalanamayan insanların yeni bir bedelli askerlik bekleyeceğini belirten Soysal, “Egemenlerin elinde savaş oyuncağı olacağımıza, politik ve ahlaki duruşumuz ile öne çıkararak, ‘askerlik hizmetini’ yapmamayı deklere etmeliyiz. 700 bin kişi hep bir ağızdan askere gitmeyi reddederse, zaten sistem tıkanır. İnsanlar ne kadar vicdani retlerini ilan ederse, bedelli uygulamalara da o kadar maruz kalmazlar ve paralarını Emniyete, MİT’ e ve TSK’ ya da vermek zorunda kalmazlar” şeklinde konuşarak yurttaşları vicdani reddini ilana çağırdı.

http://www.amedtoday.com/haber/2061/bedelli-askerlik-cozum-olmadi-gozler-vicdani-rette.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org