“Biber gazı kimyasal silahtır ve yasaklatabiliriz”

Biber gazının kalp ya da damar rahatsızlığı olan kişiler için öldürücü olabileceğini anlatan Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin Sekretaryasında yer alan Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Kenan Kızılöz, “Metin Lokumcu’nun ölümü örneğin. Biber gazı öldürücüdür” diye konuştu.

‘Biber gazı kullanımını engelleyebiliriz’

RUKEN ADALI – İSTANBUL 22.04.2014 07:01:09
Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin Sekretaryasında yer alan Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Kenan Kızılöz, Bahreyn’de biber gazına karşı verilen mücadeleyi hatırlattı, “Mücadele sonunda Güney Kore, Bahreyn’e biber gazının satışını durdurdu. Biz de yürüteceğimiz mücadele ile biber gazının öldürücü bir kimyasal silah olduğunu devlete kabul ettirebilir ve kullanımını yasaklatabiliriz” dedi.

2013 yılının Mart ayından bu yana çok yoğun bir şekilde kullanılan biber gazına karşı, Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi oluşturuldu.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) oluşturduğu inisiyatif, 36 kurum tarafından da destekleniyor.

İnisiyatif, her ay biber gazının sonuçlarına dikkat çekmek için rapor açıklıyor. Nisan ayı raporu, 26 Nisan’da Beşiktaş’ta açıklanacak.

İnisiyatifin sekretaryasında yer alan Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Kenan Kızılöz, kampanyayı ve biber gazı ile mücadele yöntemlerini ANF’ye anlattı.

BİBER GAZI KİMYASAL SİLAHTIR

Biber gazlarının kimyasal silah olduğunun altını çizen Kızılöz, Türkiye’de olduğu gibi uluslararası alanda bazı ülkelerde mücadele sonucu kullanımı yasaklansa da kimyasal biber gazının silah kapsamına alınmadığını hatırlattı, “Yürüttüğümüz mücadelenin ilk talebi, biber gazlarının kimyasal silah olarak kabul edilmesidir” dedi.

Türkiye’de biber gazının her türlü kitle eyleminde tamamen kontrolsüzce kullanıldığını kaydeden Kızılöz, “Ateşli silah gibi hedef alarak kullanıyorlar. Son ölümler bu şekilde kullanıma bağlı ölümler” dedi.

Biber gazının kalp ya da damar rahatsızlığı olan kişiler için öldürücü olabileceğini anlatan Kızılöz, “Metin Lokumcu’nun ölümü örneğin. Biber gazı öldürücüdür” diye konuştu.

Kızılöz, biber gazına karşı bir mücadele başlattıklarını, Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’ni kurduklarını anlattı, biber gazının öldürücü bir işkence aracı ve kimyasal silah olduğunu anlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Kızılöz, şöyle konuştu: “Bahreyn’deki mücadele sonucunda, Güney Kore’li firma bu ülkeye gaz satışını durdurdu. Avrupa’da ise kullanılmasından imtina ediliyor. Biz de yürüteceğimiz mücadele ile, biber gazının öldürücü bir kimyasal silah olduğunu devlete kabul ettirebilir ve kullanımını yasaklatabiliriz.”

NASIL KORUNULUR?

Kızılöz, 1 Mayıs öncesinde biber gazından korunma yöntemlerini de anlattı: “Biber gazının içeriği asidik özellikte. Bu nedenle karşıtı olarak talcid gibi mide asit düzenleyicileri kullanılmalı. Talcid’in yanı sıra karbonatlı sular da etkili. Direk göze ve yüze sıkıldığında etkisi hızlı oluyor. Limon ve sirke çok doğru bir tercih değil. İşe ilk anda yarıyor ancak vücudunuzda limon ile biber gazı temas ettiğinde yeniden bir reaksiyon gerçekleşiyor ve daha çok yanma hissediyorsunuz.

Biber gazlı su için ise… Gaz olarak geldiğinde vücutta çok faza kalmıyor, hava ile dağılıyor. Ancak su ile birlikte vücudumuzda birinci derece yanığa kadar varan yanıklara yol açabiliyor. Mümkünse üstümüzdekileri hemen çıkartmak gerek. Karbonatlı su ile gazın temas ettiği yerleri yıkamak gerek. Yanma devam ederse hastaneye gitmek en iyisi.”

firatnews.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org