Blackwater üyesi paralı askerler, Suudiler için Yemen’de savaşıyor

400’e yakın Blackwater üyesi paralı askerin ülkede Suudi Arabistan ve diğer koalisyon askerleriyle beraber savaştığını söyleyen Yemen ordu sözcüsü, “Tüm dünyadan yoksul insanları kiralıyorlar. Aralarında Somalililer ve Sudan aşiretlerinden insanlar var. Avrupalılar, Amerikalılar ve Kolombiyalılar da burada savaşıyor” dedi.

‘Yemen’de Kolombiyalı çalışanları Husilerle savaşıyor’

19.01.2016
Yemen’de geçen yıl mart ayında ülkedeki Şii Husilere operasyon başlatan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon içinde, ABD güvenlik şirketi Blackwater’dan 400’e yakın paralı askerin de bulunduğu belirtildi.

Yemen ordu sözcüsü Tümgeneral Şeref Galib Lukman, 400’e yakın Blackwater üyesi paralı askerin ülkede Suudi Arabistan ve diğer koalisyon askerleriyle beraber savaştığını söyledi.

RIA Novosti ajansına konuşan Lukman, “Tüm dünyadan yoksul insanları kiralıyorlar. Aralarında Somalililer ve Sudan aşiretlerinden insanlar var. Avrupalılar, Amerikalılar ve Kolombiyalılar da burada savaşıyor” dedi.

Daha önce Yemen’deki savaşta bazı Blackwater üyelerinin de çatışmalarda öldüğü haberleri basına yansımıştı. Blackwater, özellikle Irak işgali döneminde halka yönelik katliamlarla gündeme gelmişti.

‘SOVYET YAPIMI SİLAHLAR, YEMEN’DE SAVAŞIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİRDİ’

Yemen ordusunun Riyad öncülüğündeki koalisyon güçlerine karşı Sovyet yapımı Toçka ve Skud balistik füzelerini kullandığını kaydeden Lukman, “Koaliyon bizimle sadece eski Rus silahlarına sahip olduğumuz gerekçesiyle dalga geçiyordu ancak bu silahlar Amerikalıların kibrine son verdi. Sovyet Toçka silahlarını etkili bir şekilde kullanıyoruz. Ayrıca Skud sistemlerini de modernize ettik. Bu silahlar savaşta etkileyici sonuçlar yarattı ve savaşın gidişatını değiştirdi.

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20160119/1020287128/yemen-blackwater-suudi-arabistan.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org