BM: Çatışma ve yıkım yaşanan yerler için bu yıl 22milyar dolarlık yardım gerekiyor

Hayatını kaybedenlerin sayısının 300 bini aştığı ve yaklaşık beş yıldır süren iç savaştan dolayı Suriye, yardımların yapıldığı yerlerin başında geliyor.

BM’den 22 milyar dolarlık tarihi insani yardım

Savaş ve yıkımla geçen yılın ardından BM’den rekor seviyede insani yardım çağrısı geldi. Geçtiğimiz yıl yapılan 20.1 milyar dolarlık yardımdan sonra bu rakam yeni bir rekor anlamına geliyor.

05 Ara 2016 (Son güncelleme 12:47)
Duvar – Birleşmiş Milletler; Suriye, Yemen ve Irak gibi yıkımın korkunç seviyelerde olduğu bölgeler başta olmak üzere, dünyada çatışmaların ve felaketlerin yaşandığı birçok yere, 22.2 milyar dolarlık yardım yapma çağrısında bulundu.

BM insani yardım departmanı şefi Stephen O’Brien, artık insanların, uzadıkça uzayan krizlerden dolayı, her zamankinden daha fazla insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti.

YARDIMA İHTİYAÇ HER GEÇEN YIL BÜYÜYOR

Bu yıl yapılması planlanan 22.2 milyar dolarlık yardımın rekor seviyede olduğu dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yılın aralık ayında BM, 20.1 milyar dolarlık benzer bir yardım paketini onaylamıştı. Fakat asıl dikkat çekense uzun bir süredir BM’nin yaptığı yardımların miktarının artması. Son 25 yıldır BM yardımlarının miktarı ve bu yardıma olan ihtiyaç düzenli olarak artmakta; 1992 yılında sadece 2.7 milyar dolarlık yardım yapıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısının 300 bini aştığı ve yaklaşık beş yıldır süren iç savaştan dolayı Suriye, yardımların yapıldığı yerlerin başında geliyor. Bu nedenle BM 3.4 milyar doları Suriye’ye insani yardıma ve 4.7 milyar doları bölgedeki savaş mağduru mültecilere ayırmak istiyor.

En çok yardım gönderilecek yerlerde ikinci sırayı, BM’nin daha önce ‘etnik temizlik’ yapıldığını açıkladığı Güney Sudan alıyor. BM bölgedeki mültecilere yardım da dahil olmak üzere Güney Sudan’a 2.5 milyar dolarlık insani yardım yapmayı planlıyor. (Dış Haberler)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org