BM: Güney Sudan’da, bir yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşta on binlerce kişi öldü

2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını elde eden Güney Sudan’da, 2013 yılında Devlet Başkanı Salva Kiir ile eski yardımcısı Riek Machar taraftarları arasında başlayan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısı on binleri buldu.

BM: Güney Sudan’daki iç savaşta on binlerce kişi öldü

NEW YORK 10.02.2015 10:09:06
2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını elde eden Güney Sudan’da bir yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşın yol açtığı yıkımın boyutları korkutuyor. Birleşmiş Milletler (BM)’ye göre, iç savaşta yaşamını yitirenlerin sayısı on binleri buldu.

2013 yılında Devlet Başkanı Salva Kiir ile eski yardımcısı Riek Machar taraftarları arasında başlayan çatışmalar geçtiğimiz yıl boyunca ciddi tahribatlara yol açmıştı. BM insan haklarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ivan Simonovic, iç savaşta yaşamını yitirenlerin sayısının binlerle ifade edilebileceğini söyledi.

Simonovic, “kesin bir rakam vermek belki kolay değil, ancak kesinlikle binlerce ölümden bahsediyoruz ve büyük ihtimalle de on binlerce” dedi.

İç savaşın en yıkıcı etkilerinin bir çok defalar el değiştiren ülkelerde daha ağır olduğunu belirten Simonovic, Unity ve Yukarı Nil bölgeleri ile Bentiu, Malakal ve Jonglei kentlerindeki can kayıplarının daha yüksek olduğunu belirtti. Simonovic, bu bölgelerdeki BM kamplarındaki mülteci sayılarının fazlalığına işaret ederken, Bentiu’da 50 bin, Juba’da 30 bin ve Malakal’da en az 20 bin mültecinin kamplarda yaşamak zorunda olduğunu kaydetti.

BM yöneticisi, iç savaşta işlenen insanlık suçlarının sorumlularının cezalandırılabilmesi için taraflar arasında imzalanacak olası barış anlaşmasına ‘savaş suçlularının yargılanmasına’ ilişkin maddelerin de eklenmesini istedi.

Güney Sudan’în bağımsızlığı için Sudan Halk Kurtuluş Ordusu ile Sudan ordusu arasında 1983-2005 yılları arasındaki savaşta büyük bir yıkım yaşanmış, savaş sonrası anlaşma ile Güney Sudan 2011’de resmen bağımsızlığına kavuşmuştu. Yeni devletin ilk devlet başkanı Salva Kiir ile yardımcısı Riek Machar’ın üyesi oldukları Dinka ve Nüer halkları arasındaki çekişmeler 2013 yılında yeni bir iç savaşın doğmasına yol açmıştı.

http://www.firatnews.com/news/guncel/bm-guney-sudan-daki-ic-savasta-on-binlerce-kisi-oldu.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org