Şiddet ve çatışmaların yaşandığı Sahel’de 20 milyon insan açlıkla boğuşuyor

BM’ye göre, en az 6 milyon çocuğun da tehlikede olduğu bölge için bu yıl 2 milyar dolara yakın maddi desteğe ihtiyaç var.

BM : Sahel’deki açlıkla mücadele için 2 milyar dolar gerekli

NEW YORK 13.02.2015 09:20:05
Afrika’nın Sahel kuşağında yer alan ülkelerde en az 20 milyon insan yetersiz beslenme ve açlıkla boğuşuyor. BM’ye göre, en az 6 milyon çocuğun da tehlikede olduğu bölge için bu yıl 2 milyar dolara yakın maddi desteğe ihtiyaç var.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Bürosu (OCHA) tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Afrika’nın kuzey ve orta bölgelerini batıdan doğuya kadar ayıran Sahel bölgesindeki açlıkla mücadele için acil yardım çağrısında bulunuldu. OCHA’nın çağrısında, beş yaşın altındaki en az 6 milyon çocuğun yetersiz beslenmeden ağır bir biçimde etkilenecekleri vurgulanırken, 2015 yılı için en az 1 milyar 960 milyon dolar fona ihtiyaç olduğu belirtildi.

Açıklamada, OCHA tarafından Sahel bölgesinde bulunan Burkina Faso, Kamerun, Çad, Gambiya, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Senegal’i kapsayan açlıkla mücadele programının on milyonlarca kişiye yardım ulaştırmayı amaçladığı kaydedildi.

OCHA’nın açıklamasında, dokuz ülkede 20 milyon kişinin yetersiz beslenme sorunu olduğu ve 2,6 milyon kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunun altı çizilirken, 6 milyon kadar çocuğun da yetersiz beslenmeden ağır bir biçimde etkilendiğine de dikkat çekildi.

Sahel bölgesinde bulunan Mali’de radikal islamcılar ile hükümet arasındaki çatışmalar devam ederken, Nijerya’da ise Boko Haram çetelerinin barbarca saldırıları da 2,8 milyonun kişinin evlerini terk etmesine yol açtı. Bu da bölgedeki açlık ve yetersiz beslenme sorunlarının daha da ağırlaşmasına neden oldu.

OCHA bölgesel yardım koordinatörü Robert Piper, Nijerya, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki çatışma ve krizlerin bu ülkelerdeki halklar arasında daha fazla acıların yaşanmasına yol açtığını söyledi. Piper, “Şiddetin artması, Sahel’de sürekli ihtiyaçların artmasına yol açan mevcut düzeni kırmak için büyük zorluklarla kat ettiğimiz mesafeyi tehlikeye sokuyor” dedi.

BM’nin acil yardımlarını koordine eden Valérie Amos ise, önemli bir kısmında çatışma ve krizlerin olduğu Sahel’deki durumun düzeltilmesi için uluslararası toplum ile bölge ülkelerinin hükümetlerinin desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

http://www.firatnews.com/news/guncel/bm-sahel-deki-aclikla-mucadele-icin-2-milyar-dolar-gerekli.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org