BM Güvenlik Konseyi: “Konsey, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırısından kaygı duymaktadır”

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Venezuela Büyükelçisi Rafael Darrio Carreno, “Konsey, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırısından kaygı duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi: Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye saldırısından endişeliyiz

17 Şubat 2016 09:30
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Türk ordusunun Suriye içindeki PYD hedeflerini vurmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Suriye hükümeti, Türkiye’yi, BM öncülüğünde sürdürülen barış sürecini sabote etmekle suçladığı mektubunu BM Güvenlik Konseyi’ne sundu. Rusya’nın mektubu değerlendirmek amacı ile toplantı talebine Konsey olumlu cevap verdi. New York’taki BM Genel Merkezi’nde basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklamada bulunan BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Venezuela Büyükelçisi Rafael Darrio Carreno, “Konsey, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırısından kaygı duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘HASTANE BOMBALANMASI İLE İLGİLİ FARKLI BİLGİLER GELİYOR’

Rusya’nın Azez’de okul ve hastaneleri bombaladığına dair konseyin bir açıklama yapıp yapmayacağına ilişkin bir soruya Carrenno, “Bu konuda farklı kaynaklardan farklı bilgiler geliyor. Daha fazla bilgi elde edebilmek için çabalıyoruz ve Suriye’deki her gelişmeyi değerlendiriyoruz. Tüm tarafların uluslararası hukuka ve insan haklarına saygılı olmasını bekliyoruz” şeklinde cevap verdi.

‘RUS DİPLOMAT, HASTANE BOMBALANMASINI TÜRKİYE’NİN İDDİASI OLDUĞUNU SAVUNDU’

Öte yandan Rus savaş uçaklarının Azez’de hastane ve bir okulu bombaladığına yönelik Türkiye’nin yaptığı açıklamaları Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Vladimir Safronko, “Bunlar asılsız iddialar” nitelemesinde bulundu.

Güvenlik Konseyi toplantısından sonra gazetecilere açıklama yapan Safronko, Suriye’de ateşkesi için Münih’te varılan anlaşmanın hayata geçmesi konusunda çabaladıklarını kaydetti. Türkiye’nin açıklamalarının kabul edilemeyeceği ve ‘Temelsiz, delilsiz, anlamsız’ diyen Rus temsilci Safronko, Ankara’nın sözlerinin propaganda amaçlı olduğunu savundu.

Hastanenin vurulmasına yönelik iddialara Rusya Savunma Bakanlığı tarafından cevap verildiğini ve reddedildiğini belirten Safronko, okul ve hastanelerin bombalanması ile ilgili iddiaların Gaziantep’ten uydurulduğunu ileri sürdü. CHA

http://www.taraf.com.tr/bm-guvenlik-konseyi-turkiyenin-kuzey-suriyeye-saldirisindan-endiseliyiz/

**

ABD: Türkiye sınır ötesi topçu ateşine son vermeli

17 Şubat 2016 09:32
ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD’nin askeri kanadı YPG’ye Türkiye ve bölgedeki diğer Arap muhalif gruplarla gerilimi artıracak adımlardan kaçınması, Türkiye’ye de sınır ötesine topçu ateşini durdurması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG mevzilerini vurmasıyla ilgili soruları cevapladı. YPG’nin IŞİD’e karşı sahada etkili bir güç olduğunu savunan Toner, “Ancak örgütün sahadaki bazı adımları zarar verici. IŞİD’I yenilgiye uğratma yolunda Suriye’nin kuzeyinde sergilenen ortak çabaları baltalıyor” dedi.

Türkiye’nin IŞİD karşıtı koalisyonun değerli bir üyesi olduğunu ve YPG ile ilgili belli endişelerinin bulunduğunu kaydeden Toner, “YPG’yi Türkiye ve Suriye’nin kuzeyindeki diğer Arap muhalif güçlerle gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya çağırdık çünkü bunların zarar verici olduğunu düşünüyoruz. Afrin’in dışında ilave toprak ele geçirdiler, Minnak hava üssü de dahil olmak üzere Azez’e yakın kesimlere saldırdılar. Bu adımların IŞİD’i yenilgiye uğratmaya dönük genel çabaya zarar verici olduğu yönündeki düşüncemizi kendilerine net biçimde ilettik. Aynı zamanda Türkiye’yi de sınır ötesine topçu ateşine son vermeye çağırdık” diye konuştu.

Mark Toner, bir başka soru üzerine, Türkiye’nin herhangi türden bir kara harekatına hazırlandığına dair bir bulgu görmediklerini sözlerine ekledi. CHA

http://www.taraf.com.tr/abd-turkiye-sinir-otesi-topcu-atesine-son-vermeli/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org