BM, ÖSO’yu çocukları askere almakla suçladı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon raporda silahlı muhalefet gruplarını çocukları askere almakla suçlarken, bu çocukların lojistik görevler veya savaşta kullanıldığını ifade etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) yayınladığı bir raporda Suriye’de  Batı destekli muhalif silahlı grupların komşu ülkelerdeki mülteci çocukları kullandığını belirtirken, Suriye hükümetinin ise “isyancılar”la ilişkisi olan çocuklara işkence yaptığını kaydetti.

Rapora göre, Mart 2011’de çatışmalar başladığında Suriyeli askerler çocukların bulunduğu alanlardaki ağır ihlallerden büyük ölçüde sorumluydu. Ancak daha sonra, silahlı gruplarla çatışmalar yoğunlaştığında muhalefet de çocuklara yönelik ihlallerden sorumlu tutuldu.

BM daha önceki raporlarında da her iki tarafı çocuklara yönelik ağır ihlallerde bulunmakla suçlamıştı ancak ilk kez BM Güvenlik Konseyi sorunun boyutlarını detaylandırıyor. Bu rapor, 1 Mart 2011 ile 15 Kasım 2013 arasını kapsıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon raporda silahlı muhalefet gruplarını çocukları askere almakla suçlarken, bu çocukların lojistik görevler veya savaşta kullanıldığını ifade etti.

Ban Ki-moon’a göre çocukların silah altına alınması eğitim sistemi veya iş imkanının yokluğu ile çevre baskısından dolayı teşvik ediliyor. BM, Batı destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) çocukları silah altına aldığı ve kullandığına dair Suriye içerisinden güvenilir bilgilere sahip olduklarını kaydetti.

Ban Ki-moon, hükümet güçlerini ise muhalefetle ilişkileri olan veya bu şüpheyle yaklaştıkları çocukları keyfi olarak gözaltına almak,  tutuklamak, işkence yapmak ve canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı.

Raporda, çocuklara yönelik şiddet uygulamaları arasında metal kablo ile dövme, kamçılama, tahta veya metal sopa ile dövmenin yanısıra elektrikli işkenceye maruz bırakma sıralanıyor.

Kaynak: firatnews.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org