BM: Suriye’de Hava Saldırılarında Siviller Ölüyor

Birleşmiş Milletler Suriye’de ABD’nin hava saldırılarında sivillerin de öldüğüne dikkat çekti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de Suriye rejiminin Rakka bombardımanında en az 36 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Suriye’de Hava Saldırılarında Siviller Ölüyor

Birleşmiş Milletler Suriye’de ABD’nin hava saldırılarında sivillerin de öldüğüne dikkat çekti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de Suriye rejiminin Rakka bombardımanında en az 36 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 26 Kasım 2014, Çarşamba 12:01
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi için hazırlanan raporda ABD ve müttefiklerinin Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerine gerçekleştirdiği hava saldırılarında yaklaşık 50 sivilin öldüğü belirtildi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, raporda koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında Halep, Deyrizor, El Hasikov, Idlib ve Rakka’da 50 sivil dahil 865 kişinin öldüğü bildirildi.

BM İnsan Hakları Dairesi’nin edindiği bilgilere göre, 18 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında Suriye Hükümeti Hava Kuvvetleri Şam çevresine 42 bomba attı. Hava saldırılarında en az 17 çocuk öldü, onlarcası da yaralandı.

Sivillerin korunması zorlaşıyor

Rapor ayrıca hava saldırılarının IŞİD militanlarının yerleşim alanlarına dağılmalarına neden olduğu ve bu durumun sivillerin korunmasına dair endişe yarattığı ifade edildi.

Rapor 239 sivilin de Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

12 milyon 200 bin kişi yardıma muhtaç

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos Suriye’de 12 milyon 200 bin insanın yardıma ihtiyaç duyduğunu, Temmuz ayında bu sayının 10 milyon 800 bin olduğunu açıkladı.

Amos’un rapora dayanarak verdiği bilgilere göre Suriye’de 2011 yılından bu yana ekonominin yüzde 40 oranında küçüldü; 2011 sayımına göre yaklaşık 18 milyon nüfusu olan Suriye’de insanların üçte biri yoksulluk içinde yaşıyor; okula devam edenler yüzde 50 oranında düştü, 7 milyon 600 bin kişi ülke içinde yerlerinden oldu ve 3 milyon 200 bin kişi başka ülkelere kaçtı.

Rakka’da siviller öldü

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Suriye Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların dün IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya düzenlediği saldırıda ise en az 60 kişinin hayatını kaybetti. Ölenlerin en az 36’sı sivil.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü bombardımanın bir sanayi bölgesiyle, kent müzesinin yakınındaki pazarı hedef aldığını bildirdi. Çok sayıda yaralı da bulunuyor. (YY)

http://www.bianet.org/bianet/dunya/160260-suriye-de-hava-saldirilarinda-siviller-oluyor

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org