Chomsky: “Obama, Rusya sınırı boyunca gerilimi tehlikeli şekilde tırmandırıyor”

Chomsky’i endişelendiren bir diğer husus, Obama’nın nükleer silah politikası: “Obama’nın trilyon dolarlık nükleer silah sistemini modernize etme programı, atılması gereken adımın tam tersi”

Chomsky: Obama, Rusya sınırında tehlikeli adımlar atıyor

03.06.2016
ABD Başkanı Barack Obama’nın Doğu Avrupa’ya yönelik askeri politikasının bölgenin istikrarını tehdit ettiğini söyleyen ABD’li dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, Washington’un Rusya sınırında tehlikeli eylemlerde bulunduğunu vurguladı.

Truthout’a demeç veren Chomsky, Obama’nın dış politikasına atıfta bulunarak, “Asker gönderme konusunda bazı seleflerine ve danışmanlarına kıyasla daha gönülsüz davranıyordu ancak birden özel operasyonları ve küresel ‘suikastleri’ hızlandırdı” dedi.

‘NÜKLEER SİLAHLARIN YAYILMASINI ÖNLEME ANLAŞMASI İHLAL EDİLİYOR’

Obama’nın İsrail’in nükleer silahlarını denetimlerden koruma ihtiyacından yola çıkarak Ortadoğu’da nükleer silahsız bir bölge oluşturma çalışmalarını engellediğini belirten Chomsky, “Obama böylece en önemli silahsızlanma anlaşması olan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı ihlal ediyor” ifadesini kullandı.

‘EN ÖNEMLİ SORUN DOĞU AVRUPA POLİTİKASI’

Chomsky, en önemli sorunun Washington’un Doğu Avrupa’daki faaliyetleri olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Obama, Rusya sınırı boyunca gerilimi tehlikeli şekilde tırmandırıyor, önceden izlenen politikaları daha ileri bir noktaya taşıyor.”

‘DEĞİŞİKLİK UMUDUM YOK’

Chomsky’i endişelendiren bir diğer husus, Obama’nın nükleer silah politikası. “Obama’nın trilyon dolarlık nükleer silah sistemini modernize etme programı, atılması gereken adımın tam tersi” diyen Chomsky, uluslararası anlaşmalara rağmen silah kullanımını daha kolay hale getirecek sistemler geliştirildiğine dikkat çekti.

ABD’li düşünür, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra Washington’un politikasında değişiklik olması konusunda çok umutlu olmadığını da vurguladı.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9hYmQvMjAxNjA2MDMvMTAyMzE0OTAxNC9jaG9tc2t5LW9iYW1hLXJ1c3lhLmh0bWw-

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org