Cinsel saldırıları şikayet eden ABD’li askerler cezalandırılıyor

ABD ordusunun en son raporunda, 2014 yılı boyunca ordu mensuplarının 6 bin cinsel taciz olayına karıştığı ve faillerin 20’de birinin hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

ABD ordusunda cinsel saldırılar konusunda bilgi verenler cezalandırılıyor

AA
20 Mayıs 2015
Cinsel saldırıya suskun!
ABD ordusunda cinsel taciz olaylarını bildirenlerin “ispiyoncu” olarak nitelenerek cezalandırıldığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Amerikan ordusunun cinsel saldırılara karşı tutumuna ilişkin bir rapor yayımladı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın cinsel taciz olaylarına karşı son yıllardaki çabalarının yetersiz olduğu ifade edilen raporda, cinsel tacizleri bildiren askerlerin yüzde 62’si kendilerine karşı adım atıldığını belirttiği kaydedildi.

“ABD Ordusunda Cinsel Tacize Uğramışlara Karşı Misilleme” başlıklı 113 sayfalık raporda 150 cinsel taciz mağduruyla konuşan HRW, konuyla ilgili araştırmasını 2013 Ekim’den bu yana sürdürdüğünü açıkladı.

Cinsel tacizi bildiren askerlerin, bu durumları bildirdikleri takdirde tehdit ve tecrit edilme, zorbalığa maruz kalma, kötü işlerde kullanılma, terfi edememe ve birtakım disiplin cezalarıyla karşı karşıya kaldıklarını bildirdikleri belirtilen raporda, cinsel taciz olaylarını bildiren erkek ve kadın askeri personelin misilleme görmelerinin, tacizcilerin cezalandırılma ihtimalinden 12 kat daha fazla olduğu bilgisine de yer verildi.

MİSİLLEMEYE KARŞI ORDU BİR ŞEY YAPMIYOR

Savunma Bakanlığı’nın cinsel tacize karşı geniş bir reformu olduğu belirtilen raporda, ordunun misilleme yapanlardan hesap sorulması veya misillemeye çare bulunması konusunda önemli bir çalışması bulunmadığı kaydedildi.

HRW raporunda ayrıca, Kongre’nin kanunu güçlendirerek, askeri personelin korunmasını, sivillerin korunmasıyla aynı seviyeye getirmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Laura Seal ise bakanlığın misilleme konusunda önemli adımlar attığını bildirirken, komutanların da aylık toplantılarında konunun takipçisi olduklarını kaydetti. Sözcü Seal, bakanlığın bütün suçlara karşı misillemenin önlenmesi konusunda geniş bir strateji geliştirdiğini ifade etti.

Raporu kaleme alanlardan HRW ABD Danışmanı Sara Darehshori, misillemeye son verilmesinin orduda cinsel taciz problemine cevap verilmesi konusunda çok önemli olduğunu belirtti.

ABD ordusunun en son raporunda, 2014 yılı boyunca ordu mensuplarının 6 bin cinsel taciz olayına karıştığı ve faillerin 20’de birinin hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29052730.asp

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org