Demirtaş: “Bedelli çözüm değil, bizim savunduğumuz şey vicdani ret hakkıdır”

“Bir defa bizim savunduğumuz şey, vicdani ret hakkıdır. Zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır askerlik. ‘Parası olan, durumu iyi olan, ya da zengin olan bu parayı bir çırpıda verebilecek olan askere gitmesin, yine fakir yoksul fukara askerlik yapsın’ demek adaletsizliktir.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir defa bizim savunduğumuz şey, vicdani ret hakkıdır. Zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır askerlik. ‘Parası olan, durumu iyi olan, ya da zengin olan bu parayı bir çırpıda verebilecek olan askere gitmesin, yine fakir yoksul fukara askerlik yapsın’ demek adaletsizliktir. Biliyorum bedelli askerlik bekleyen çok insan var. Fakat kalıcı çözüm bu değil. Zorunlu askerliği kaldıralım. Gönüllü olsun askerlik. Ve askerlik yapmayanlar belli bir kamu hizmetiyle topluma başka şekilde hizmet sunup faydalı olsunlar. Bedelli askerlik kanunu çıkarılacaksa bundan elde edilecek kaynağın yine savunma sanayine aktarılması fikri iyi fikir değil. Ben olsam mesela, sarayın bu kadar gideri olacak. Sarayın elektrik faturasını bile ödemek zor. Bari oraya aktarsınlar. Sarayın giderlerini kim nasıl karşılayacak? Onu en azından ödeyelim yoksulluk çekmesinler sarayda” dedi.

Mecliste ‘hayır’ oyumu kullanacaksınız sorusuna: “Bir gelsin kanun öyle bakalım” dedi. (Fırat KESKİNKILIÇ/ANKARA/DHA)

http://www.radikal.com.tr/politika/selahattin_demirtas_biliyorum_bedellinin_cok_bekleyeni_var_ama-1243382?scenario_id=ilgilihaberradikal&action=click&label=haberdetay1&widget_id=599707190276238

**

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Biz bu bedelliyi kabul etmiyoruz

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bedelli getirdiler. Zenginin çocuğu sıyıracak, garibanın oğlu gidecek. Durumu iyi olan askere gitmeyecek, iyi olmayanlar nöbete. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

http://www.radikal.com.tr/politika/chp_lideri_kilicdaroglu_biz_bu_bedelliyi_kabul_etmiyoruz-1243387?scenario_id=ilgilihaberradikal&action=click&label=haberdetay2&widget_id=1142091461153110

**

45 günde bedelli askerlik konusunda ne değişti?

02/12/2014 14:07
45 gün önce “Bedelli askerliğin çıkması mümkün değil fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün bedelli askerliğin çıktığını müjdeledi.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün yaptığı grup konuşmasında bedelli askerlik bekleyenlere müjdeli bir haber vererek 1 Ocak 2015’ten itibaren 27 yaşını doldurmuş olanlar (28’den gün alanlar) için 18 bin lira mukabilinde bedelli imkanı getirmeye karar verdiklerini açıkladı.

‘FAKİR ÇOCUK ASKERLİK YAPARKEN… ‘
Ancak aynı Davutoğlu 17 Ekim 2014 günü yani bundan yaklaşık 45 gün önce yaptığı açıklmasından bedelli askerliğin mümkün olmadığını belirterek IŞİD’in konuşulduğu böyle bir konjonktürde bedelli askerliğin mümkün olmadığını belirten Davutoğlu, “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” demişti.

‘BEDELLİYİ KAŞIYORLAR’ Ardından Numan Kurtulmuş’un açıklaması ile yeniden gündeme gelen Bedelli askerlik için Cumhubaşkanı Erdoğan’da bedellinin çıkmayacağı yönünde mesajlar vererek “Şu anda bunun artıları var eksileri var, böyle bir dönemin içindeyiz. Birileri çıkıp zaman zaman bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil, bizim sırtımızda ağır bir küfe var” demişti.
Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından bugün Başbakan Davutoğlu’nun bedellinin çıkacağını duyurması üzerine gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/45_gunde_bedelli_askerlik_konusunda_ne_degisti-1243380

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org