“Geçmiş Ölüler Tarlasından Kendi Yarasıyla…” – Gökhan Soysal*

Kadriye Anne, oğlu Hamza Encü’nün künyesini avuçlarıma bıraktığında ne diyeceğimi bilemedim. Ağzımdan bir kelime dahi çıkmadı. Ne desem de kar etmezdi zaten. Ben O’nun dilini bilmiyordum, o da benim dilimi.

Kadriye Anne, oğlu Hamza Encü’nün künyesini avuçlarıma bıraktığında ne diyeceğimi bilemedim. Ağzımdan bir kelime dahi çıkmadı. Ne desem de kar etmezdi zaten. Ben O’nun dilini bilmiyordum, o da benim dilimi. Ama sessizliğin ne olduğunu, acının ne olduğunu ikimiz de biliyorduk. Acının ne anlama geldiğini o benden daha iyi biliyordu. Oğlunu Roboski’de katlettiler 5 yıl önce Kadriye Anne’nin, oğluyla birlikte 33 insanı. Yaşarken kardeş olamadık biz, katliam bizi kardeş etti.

Roboski Katliamı’ndan sonra Roboski’ye Meral Geylani ile birlikte yerleşen Yannis Vasilis Yaylalı’nın “haklı askerlikten soğutma” davasının duruşması için Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’ndeyiz. Dayanışma için Kadriye Anne de gelmiş. Suçlamaya neden olan olaysa Yannis Vasilis Yaylalı’nın Roboski Katliamı’nın her yıl dönümünde düzenlenmesinde Meral Geylani ile büyük emeği olduğu vicdani ret basın açıklamaları. Yannis Vasilis Yaylalı basın açıklaması yaptığı için, Necdet Encü ise vicdani reddini açıkladığı için yargılanıyor halkı askerlikten soğutma suçlamasıyla. Gülyazı Karakolu’ndaki askerler şikayetçi olmuş.

Bu sene Roboski’de vicdani ret açıklamaları olamayacak büyük ihtimalle. Birkaç gün önce sabah güneş dahi doğmadan Yannis Vasilis Yaylalı ve Meral Geylani, Roboski Derneği Başkanı Veli Encü ile Taybet Encü ile birlikte gözaltına alındı. 3 gün oldu. OHAL sürecinde getirilen hukuksuz kurallar uygulandığı için serbest bırakılmadılar. Aldığımız bilgiye göre savcı, Roboski Katliamı’nın yıldönümü geçtikten sonra ifadelerini alacak.

Roboski Katliamı’nın üzerinden 5 yıl geçti.

Bu süre içinde en yetkili ağızdan “Tazminatsa tazminat” dahi diyebildiler.

Devletin adaleti Roboski’dir. Evet, katliamın üzerinden 5 yıl geçti. Göz boyamak için dahi olsa açılmış bir dava yok. Devletin adaletini değil toplumsal adaletin peşine düşenler yok değil. Örneğin Tahir Elçi. Artık Tahir Elçi de yok gerçi. Faili meşhur bir cinayete kurban gitti.

Roboski Katliamı’ndan sonra bir şey eksildi mi hayatımızdan? Kardeşlerimizi katletmeye devam ettiler. Devletin adaletinin değil toplumsal adaletin peşine düşen gencecik yoldaşlarımızı Suruç’ta katlettiler. Pek bir eksileceğimizi düşünmedik Roboski’den sonra ama canlarımızı almaya devam ettiler.

Kötülüğü örgütlemede üstlerine yok. Kötülüğü hiç olmadığı kadar hızlı örgütleyebilmekte üstlerine yok.

Biz iyiliği ne kadar örgütleyebiliyoruz?

Askerlerin yakılma videosu hakkında ne diyorsunuz deniliyor. Ne diyelim?

Biz ölümden, öldürülmekten korktuğumuz için değil asıl olarak öldürmekten korktuğumuz reddediyoruz zorunlu askerliği, milliyetçiliği, erkekliği, militarizmi.

Roboski Katliamı bu topraklarda zorunlu askerliğin diğer adlarından sadece biri.

Askerden geldikten hemen sonra askerliğini yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaş uçaklarıyla katlettiler Hamza Encü’yü ve ismini bilemediğim kardeşlerimizi. Gayrı bundan sonra söyleyebilecek bir şey var mı?

* Gökhan Soysal: Avukat, Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı

**

Barış aktivistleri yargılandı: “Susmayacağız, barış suçu işlemeye devam edeceğiz”

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org