Tutsak vicdani retçi Yannis V. Yaylalı’dan Roboski katliamının 6. yıldönümünde açlık grevi!

Roboski’ye, Roboski’de yürütülen adalet mücadelesine ve bizlere olan yönelimi protesto etmek için, bulunduğum hapishanede Aralık’ın 21’inde başlayacak, altı yıl önce Roboski’de yaşanan katliamın tarihi olan 28 Aralık’a kadar sürecek olan bir haftalık açlık grevine gireceğim.

Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Roboski köyünde, savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanda yaşamını yitiren 34 yurttaşın aileleri ile dayanışmak amacıyla köye yerleşmiş olan vicdani retçi Yannis V. Yaylalı 22 Nisan 2017’de “Cumhurbaşkanı’na hakaret”, “Halkı kanunlara uymamaya teşvik etmek” ve “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Avukatı ve Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı olan Gökhan Soysal’a gönderdiği aşağıdaki faksla, 21 Aralık ile -Roboski katliamının yıldönümü olan- 28 Aralık tarihleri arasında 1 hafta sürecek olan açlık grevine gireceğini bildirmiştir. Mektubu sizlerle paylaşıyoruz:

Roboski dosyasında bir çavuşu dahi görevinden almadan iç yargı yolunun tamamlanmasını sağlayanlar, bu gözgözü görmeyen süreçte de Roboski için yürüttüğümüz mücadeleden kurtulmaya çalışıyorlar. Onlar bize hangi bahane ile yönelirse yönelsin, bizler kendi gerçeğimizi çok iyi biliyoruz. Anmalarımızı engellemekle, kurumlarımızı kapatmak ile, bizleri hak mücadelesi verdiğimiz köyümüz Gülyazı’dan koparıp hapishanelere koymak ile adalet mücadelemizden kurtulabileceklerini düşünüyorlarsa, büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını belirtmek gerekiyor. Ha o güçleri var, inkara gelmez, bizleri hapishanelere koyabilirler, fakat bu gerçekliğimizi milim değiştirmez. Güneş nasıl ki balçık ile sıvanmaz ise, bizim gerçekliğimizin üstü de her tarafından çekiştirilmekten iğdiş olmuş olan ceza yasalarının sınırları ile dahi kapatılamaz.

Roboski katliamı yıldönümüne sayılı günlerin kaldığı zamanlardayız. Roboski katliamının failleri için etkin bir soruşturma ve kovuşturma yürütmek ve bu yürütmeyi desteklemek yerine, Roboski’ye, Roboski’de yürütülen adalet mücadelesine, bizlerin Roboskili ailelere verdiği enternasyonal dayanışmaya büyük bir yönelim söz konusudur. Roboski’ye, Roboski’de yürütülen adalet mücadelesine ve bizlere olan yönelimi protesto etmek için, bulunduğum hapishanede Aralık’ın 21’inde başlayacak, altı yıl önce Roboski’de yaşanan katliamın tarihi olan 28 Aralık’a kadar sürecek olan bir haftalık açlık grevine gireceğim, avukatım olarak seni bilgilendirmek istedim.

Roboski için değil altı yıl, altmış yıl geçse bu adaletsizliği kabul etmeyeceğiz. Ta ki Roboski’ye adalet gelinceye, canlarımız mezarlarında rahat uyuyuncaya, Roboskili annelerin gözyaşları dininceye kadar…

Yannis V. Yaylalı
Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi
13 Aralık 2017

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org