“Güney Kore hükumetini vicdani ret hakkını tanımaya ve tutsak vicdani retçileri serbest bırakmaya çağırıyoruz”

Siz de, kendi ülkenizde bulunan Güney Kore elçiliklerine posta kartı göndermek veya sosyal medyada #freeKoreanCOs etiketi ile paylaşımlar yapmak gibi çeşitli yöntemlerle bize katılabilirsiniz.

World Without War: ‘Barış fırsatının en iyi şekilde değerlendirilmesi için vicdani ret hakkı tanınmalıdır!’

Bu yılki Uluslararası Vicdani Ret Günü’nde, askerlik hizmeti yapmayı reddettikleri için tutuklu bulunan 250’nin üzerinde Güney Koreli ile dayanışmada bulunuyoruz. Güney Kore hükumetini, vicdani retçilerin haklarını tanımaya ve onları hapishaneye göndermeye son vermeye çağırıyoruz. Siz de, kendi ülkenizde bulunan Güney Kore elçiliklerine posta kartı göndermek veya sosyal medyada #freeKoreanCOs etiketi ile paylaşımlar yapmak gibi çeşitli yöntemlerle bize katılabilirsiniz. (Nasıl katılım gösterebileceğinize dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

Açıklama:

World Without War: Barış fırsatının en iyi şekilde değerlendirilmesi için vicdani ret hakkı tanınmalıdır!

Kore Yarımadası, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana yetmişi aşkın yıldır, güçlü bir militarizmin ve çeşitli şiddet türlerinin var olduğu bir yer olmuştur. Bu şiddet ve militarizm, büyük ölçüde Kore Savaşı ve sonrasında gerçekleşmiş olan ikiye bölünmeden kaynaklanmaktadır.

Yetmiş yıldır ilk defa Kore Yarımadasında bir barış atmosferi yaratılmaktadır. Nisan ayındaki Kore Zirvesi’ni takiben, Mayıs ayında ABD – Kuzey Kore zirvesi gerçekleşecek. Güney Koreliler ve barış isteyen dünya vatandaşları, iki Kore devletinin son zamanlarda yaptığı ateşkes antlaşmasının savaşın bitiminin ilanı ile sonuçlanmasını umuyorlar. Ayrıca Güney Kore ve Kuzey Kore arasında imzalanacak bir barış antlaşması ve nükleer silahlardan arındırılmış bir Kore Yarımadası ümit ediyorlar.

Barış antlaşmasının imzalanması ve Kuzey Kore’nin nükleer silahları terk etmesi kuşkusuz ki çok önemli. Ancak, militarizm ve Kore Yarımadasının bölünmesi ile yaratılmış olan şiddetin üstesinden gelmek, iki Kore devleti ile ABD arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine göre daha zor olacaktır ve daha fazla zaman ve gayret gerektirecektir.

Bölünmenin getirdiği militarizmin önemli sonuçlardan birisi vicdani rettir. Kore’nin 1945 yılında Japonya sömürgeliğinden kurtulmasından bu yana 19,000’den fazla Güney Koreli vicdani retçi tutuklandı. Kore toplumunda bu sosyal konunun görünürlük kazandığı 2000 yılından bu yana da 9,000’den fazla genç Koreli askerlik hizmetini reddettikleri için tutuklandı.

Birçok vatandaş, entelektüel eleştirmen ve uluslararası toplum Güney Kore hükumetine vicdani retçileri tutuklamaması çağrısında bulundu. Mevcut Devlet Başkanı Moon Jae-in de, hem bir insan hakları avukatı olduğu zamanlarda hem de başkanlık adaylığı sürecinde, birçok defa alternatif bir hizmet sisteminin gerekliliği üzerine konuştu. Ancak, Kore hükümeti halen askerlik hizmetini reddetme hakkını tanımıyor. Sonuç olarak da 258 kişi (Şubat 2018 itibariyle) vicdani ret sebebiyle tutuklu bulunuyor. Bu sayı, dünyanın diğer her yerinde vicdani ret sebebiyle tutuklu bulunan toplam kişi sayısından daha fazla.

Uluslararası Vicdani Ret Günü’nde, Kore hükumetini vicdani ret hakkını tanımaya ve şu an tutuklu bulunan bütün vicdani retçileri serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını tanımanın tek önemi vicdani retçilerin vicdan, düşünce ve inanç özgürlüklerini teminat altına almak değildir. Ayrıca, kök salmış olan şiddetin ve militarizmin üstesinden gelmek sadece reddetme hakkını kabul ettiğimiz zaman mümkün olur. Kore’nin yetmiş yıl sonra gelmiş olan son derece kıymetli bu barış fırsatını en iyi şekilde değerlendirerek kalıcı barışın sağlandığı bir ülke olması için, vicdani ret hakkı tanınmalıdır.

15 Mayıs 2018
World Without War

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org