‘Halkı askerlikten soğutmak’tan, 6 Ocak’ta, Uludere’de yargılanacağım – Yannis V. Yaylalı

Bugün(9 Ocak) Şırnak’tan, kaldığımız Gülyazı köyüne giderken askerlerin gerçekleştirdiği yol kontrolü sonucunda Uludere yol kavşağında gözaltına alınarak Uludere Hükümet Konağı götürüldüm.

Bundan Sonra Da Susmayacağım

10 Aralık 2015, 23:59
Uludere Sulh Ceza Mahkemesi benim hakkımda ‘Halkı askerlikten soğutmak yüzünden‘ açılmış olan mahkeme için eksik kalan bir hatırlatma yüzünden, görüldüğüm yerde tutularak getirilmem için kolluk kuvvetlerine talimat göndermiş.

Bugün(9 Ocak) Şırnak’tan, kaldığımız Gülyazı köyüne giderken askerlerin gerçekleştirdiği yol kontrolü sonucunda Uludere yol kavşağında gözaltına alınarak Uludere Hükümet Konağı götürüldüm.

Burada Sulh Ceza hakimi Aşağıdaki TCK 58.maddeyi yüzüme okudu. “Suçta tekerrür ve özel tehlikeli suçlular(1) Önceden işlenen suçtan dolayı verilen hüküm kesinleştikten sonra yeni bir suçun işlenmesi halinde, tekerrür hükümleri uygulanır. Bunun için cezanın infaz edilmiş olması gerekmez.”

Bu ne demek, daha önce yatmış olduğum MKP örgüt propagandası ‘Terör ‘ suçu mahiyetini giriyor. HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMAK da öyle yani, sözün kısası bu dava da sana hiç iyi niyet kullanmayacağız bunu sana hatırlatıyoruz. Hatta buna göre de ceza artacak demek istiyor.

Ben de bir kere daha yineledim ki halkı askerlikten soğutmayı suç olarak kabul etmiyorum. TCK 58 ya da hükmün geri bırakılması gibi, düşünce ve ifade özgürlüğünün bana tanıdığı evrensel haklarımdan vaz geçmeyeceğimi hakimin yüzüne ifade ettim. Hakim bunun üzerine beni şimdilik serbest bıraktı.

Zorla götürüldüğüm Uludere Sulh Ceza Mahkemesinde hakimin TCK 58. Madde hatırlatması, benim de bazı itirazlarımı kayıt altına aldırdıktan sonra Adliyeden ayrıldım. Uludere HDP ilçe örgütüne bir nefes almak ve bir çay içmek için uğradım. Ardından köyümüzün dolmuş şoförü gideceğimizi söylediği için binadan ayrılarak arabaya doğru gittim.

Arabaya binip köye doğru tam hareket edecekken bu sefer de polis yolumu keserek, askerin aranmam dolayısı ile yaptığı tüm uygulamaları yaptı. Adliyeden geldiğimi ve mahkeme ve diğer dosyalarım için ifademi verdiğimi söylememe rağmen Uyap’ta aranmam hala gözüktüğü için polis tarafından bir kere daha göz altına alındım. Bir sürü bürokratik işler bittiğinde hastaneye gidip rapor aldıktan sonra tekrar aksama doğru Serbest bırakıldım.

Zorunlu askerliğe Hayır diyen ve çağdışı olarak gördüğüm TCK 318. Madde yani halkı askerlikten soğutma diye suçun olamayacağını düşünen tüm dostları 6 Ocak 2016 günü Uludere adliyesinde görülecek duruşmama davet ediyorum.

Ayrıca hakkımda:

Özyönetim ile ilgili yaptığım açıklamalar yüzünden soruşturma açılmış.

İki ayrı halkı askerlikten soğutma suçundan soruşturma var.

http://www.demokrathaber.net/bundan-sonra-da-susmayacagim-makale,8632.html

**

BirGün’e konuşan Yaylalı, “Roboski’de yaptığımız vicdani ret çalışmaları nedeniyle dava açılmış” dedi – Tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org