Hatay’da Savaşa Karşı Halk İnisiyatifi ‘Eğit-Donat’ı protesto yürüyüşü düzenledi

Savaşa Karşı Halk İnisiyatifi’nin düzenlediği protesto yürüyüşü Hatay Saray Caddesi’nde gerçekleşti. Eğitim Sen Hatay Şubesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “Eğit donat iptal edilsin, cihatçı katiller kentimizden defolsun” pankartı açarak, Türkçe ve Arapça “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” ile “Biriz, biriz, Suriye halkı ile biz biriz” sloganları attı.

‘Eğit-Donat ile yeni katliamlar planlanıyor’

Hatay’da Savaşa Karşı Halk İnisiyatifi, Eğit-donat projesini protesto yürüyüşü düzenledi

26 Nisan 2015 Pazar
Hatay’da Savaşa Karşı Halk İnisiyatifi, Suriye’de süren iç savaşa nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu uluslararası güçlerin uygulama kararı aldığı “Eğit-Donat” projesini protesto ederek, bu projeyle yeni saldırılar gerçekleştirileceğini ve Hatay’ın da çetelerin üssü haline getirileceğini belirtti.

Savaşa Karşı Halk İnisiyatifi’nin düzenlediği protesto yürüyüşü Hatay Saray Caddesi’nde gerçekleşti. Eğitim Sen Hatay Şubesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “Eğit donat iptal edilsin, cihatçı katiller kentimizden defolsun” pankartı açarak, Türkçe ve Arapça “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” ile “Biriz, biriz, Suriye halkı ile biz biriz” sloganları attı. HDP Hatay il Örgütü yöneticileri ile HDP’li milletvekili adaylarının da katıldığı protesto eyleminde, valilik kararını gerekçe gösteren polis, kitlenin yürüyüşüne izin vermeyeceklerini belirtti.

HDP heyetinin ön safları tutup, kalkan şeklinde yürümesi sonucu polis, kitlenin önünden çekilmek zorunda kaldı. Yürüyüşün ardından Uzun Çarşısı’nda açıklamayı yapan Demet Taşar, çetelerin emperyalist güçler tarafından beslenerek, insanları vahşice katlettiklerini, şimdi ise, bu çetelerin daha donanımlı hale getirilerek Suriye’deki katliamı daha da büyütmek istediklerini ifade etti.
Cihatçı grupların kendilerine benzemeyen her şeyi yok ettiğini, şehirleri yağmaladığını kaydeden Taşar, çetelerin Lazkiye ve Maan’da Alevileri, Keseb’te Ermenileri, Şengal’de Ezidileri, Kobanê’de Kürtleri, Suryanileri ve daha birçok yerde başka halkları katlettiğini hatırlattı.

Taşar, AKP hükümeti yetkilileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu gruplara “Ilımlı Muhalifler” dediğine de dikkat çekerek, “Eğit-Donat’ projesi ile mazlum halklara yeni saldırılar gerçekleştirileceğini ve Hatay’ın da çetecilerin üssü haline getireceğini ifade etti. Çetecilerin Türkiye hastanelerinde tedavi edildiğini vurgulayan Taşar, Reyhanlı saldırısının unutulmaması gerektiğini dile getirdi. Taşar, halka ve duyarlı kesimlere seslenerek, “Suriye halkının katledilmesine karşı ve Türkiye’nin bu grupların üssü haline getirilmesine karşı herkesi ses vermeye çağırıyoruz” diye belirtti. (DİHA)

http://www.demokrathaber.net/siyaset/egit-donat-ile-yeni-katliamlar-planlaniyor-h48163.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org