HRW: Suudi Arabistan Yemen’de misket bombası kullandı

Suudi Arabistan ve diğer dokuz Arap ülkesi, 2008’de imzalanan ve misket bombalarının kullanımını yasaklayan sözleşmeyi imzalamamıştı. Örgüt, daha önce ABD’nin Suudi Arabistan’a, Yemen’de kullanılmak üzere misket bombası yardımında bulunduğunu iddia etmişti.

HRW: Suudi Arabistan Yemen’de misket bombası kullandı

(İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporundan alınan 29 Nisan tarihli fotoğraf)
01/06/2015 14:00
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyonun Yemen’de misket bombası kullandığına dair yeni delillerin ortaya çıktığını açıkladı.

RADİKAL – Şii Ensarullah Hareketi’nin ilerleyişini durdurmak amacıyla Mart’ta Yemen’e saldırmaya başlayan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, kullanımı yasak olan misket bombası kullandığı öne sürüldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) son raporuna göre, iki ayda yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava saldırılarında misket bombası da kullanıldı.

Russia Today’in haberine göre, HRW, hava saldırılarında Husi militanlarının yanı sıra sivillerin de hedef alındığını belirtti. New York merkezli örgütün, Yemen’in kuzeyinde bulunan Saada’yı ziyaretinden sonra hazırlanan rapor hakkında konuşan örgütün Acil Durumlar Araştırmacısı Ole Solvang, “Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ve diğer savaşan gruplar, kullanımı yasak olan misket bombasını kullanmanın sivillere zarar vereceğinin farkına varmalı. Bu silahlar askeri hedefleri sivillerden ayırmıyor ve patlamayan mühimmat da başta çocuklar olmak üzere sivilleri tehdit ediyor” ifadesini kullandı.

SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAMIŞLARDI

10 üyeli koalisyona misket bombası kullanmamaları için çağrı yapılan raporda, ABD gibi Suudi Arabistan’ı destekleyen ülkelere de, yasa dışı silah kullanımını kınamaları yönünde çağrıda bulunuldu. Suudi Arabistan ve diğer dokuz Arap ülkesi, 2008’de imzalanan ve misket bombalarının kullanımını yasaklayan sözleşmeyi imzalamamıştı.

Öte yandan, bu rapor, HRW’ın Suudi Arabistan’ı misket bombaları kullanmakla suçladığı ilk rapor değil. Örgüt, daha önce ABD’nin Suudi Arabistan’a, Yemen’de kullanılmak üzere misket bombası yardımında bulunduğunu iddia etmişti.

YÜZLERCE KADIN VE ÇOCUK ÖLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Mart başından bu yana hava saldırıları nedeniyle Yemen’de, aralarında yüzlerce kadın ve çocuğun da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybederken 8 bin kişi de yaralandı.

http://www.radikal.com.tr/dunya/hrw_suudi_arabistan_yemende_misket_bombasi_kullandi-1370402

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org