Suudi Arabistan Yemen’de misket bombası kullanmaya devam ediyor

Suudi saldırısında Hadida bölgesinde yer alan Ta’izz hedef alınırken, onlarca sivil hayatını kaybetti. Burada ölenlerin dördünün kadın, birininse çocuk olduğu bildirildi. Misket bombası saldırılarına hedef olan bir diğer yerin ise Yemen’in başkenti Sana olduğu belirtiliyor. Kentin güney ve kuzey bölgelerini hedef alan saldırılarda yine çok sayıda sivil can kaybı yaşandı.

‘Suudi Arabistan Yemen’de yine misket bombası kullandı’

16/06/2015 14:39
Yemen’deki çatışmaları sonlandırmak üzere başlayan Cenevre görüşmeleri devam ederken Suudi jetlerinin bombardımanlar sırasında bir kez daha misket bombası kullandığı öne sürüldü.

RADİKAL – Suudi jetlerinin Yemen’de bir kez daha misket bombası kullandıkları iddia edildi. Press TV’nin haberine göre, kuzeybatı bölgesi Haccah’ın Harad kentinin yanı sıra dün kuzey bölgesi Sadaa’da da misket bombası kullanıldığı ve saldırıda en az beş sivilin hayatını kaybettiği, yaklaşık on kişinin yaralandığı kaydedildi.

Suudi saldırısında Hadida bölgesinde yer alan Ta’izz hedef alınırken, onlarca sivil hayatını kaybetti. Burada ölenlerin dördünün kadın, birininse çocuk olduğu bildirildi. Misket bombası saldırılarına hedef olan bir diğer yerin ise Yemen’in başkenti Sana olduğu belirtiliyor. Kentin güney ve kuzey bölgelerini hedef alan saldırılarda yine çok sayıda sivil can kaybı yaşandı. Kentte yaşanan toplam can kaybı henüz netleşmedi.

1 yılda 100 kişinin başını kestiler

Uluslararası hukuka aykırı biçimde misket bombası kullanılarak gerçekleştirildiği iddia edilen saldırıların, Cenevre’de Birleşmiş Milletler öncülüğünde gerçekleştirilen barış görüşmeleri sırasında düzenlenmesi dikkat çekti. Yemen’deki çatışmaların durdurulması amacıyla İsveç’in Cenevre kentinde BM tarafından organize edilen toplantıya Şii Husi hareketi temsilcileri de katılıyor.

HRW: Suudi Arabistan Yemen’de misket bombası kullandı

26 Mart 2015’ten bu yana Yemen’de hava saldırıları düzenleyen Suudi Arabistan’ın saldırılar sırasında zaman zaman misket bombası kullandığı daha önce de dillendirilmişti. İnsan Hakları Gözlemevi 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Suudi jetlerinden misket bombası atıldığını dünya kamuoyuna duyurdu.

Suudi Arabistan, uluslararası kınamaları kınadı!

13 Haziran’da ise Yemen Sağlık Bakanlığı hava saldırılarında yaralanan bazı kişilerin misket bombası saldırısı sırasında oluşabilecek semptomlar taşıdıklarını açıklamıştı. (Sol)

http://www.radikal.com.tr/dunya/suudiler_yemende_yine_misket_bombasi_kullandi-1380116

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org