”CIA, MI6 ve MİT Kaddafi’nin silahlarını Suriye’ye taşıdı”

İngiliz Gazeteci Yazar Patrick Cockburn, Independent on Sunday Gazetesinde yayınlanan makalesinde; ABD istihbarat teşkilatı CIA, İngiliz İstihbarat Teşkilatı MI 6 ve Türkiye’deki Recep Tayyib Erdoğan hükümetinin bir plan üzerinde anlaştığını öne sürdü.

İngiliz Yazar: Kaddafi’nin Silahları Suriye’ye Taşınıyor

14 Nisan 2014 09:58
İngiliz Gazeteci Patrick Cockburn, Libya’daki silahların Türkiye üzerinden Suriye’deki muhalif gruplara taşındığını iddia etti.

ANKA
İngiliz Gazeteci Yazar Patrick Cockburn, Independent on Sunday Gazetesinde yayınlanan makalesinde; ABD istihbarat teşkilatı CIA, İngiliz İstihbarat Teşkilatı MI 6 ve Türkiye’deki Recep Tayyib Erdoğan hükümetinin bir plan üzerinde anlaştığını öne sürdü. Cockburn, planda Libya’da Kaddafi yönetimine ait silahların Türkiye’ye taşınması ve Türkiye toprakları üzerinden Suriye’deki “silahlı gruplara’ aktarılmasının öngörüldüğünü iddia etti.

“MI 6, CIA VE TÜRKİYE’NİN KURNAZ OYUNLARI”

İngiliz Gazeteci Yazar Patrick Cockburn “MI6, CIA ve Türkiye’nin Suriye’deki Kurnaz Oyunları” başlığı altında yayımlanan makalesinde; ideoloji ve yöntemlerinde El-Kaide terör örgütüne benzeyen radikallerin “Suriye’deki muhalefete” hakim olmalarına rağmen ABD Dışişleri Bakanı ve Birleşmiş Milletler’deki büyükelçisinin Suriye’deki “silahlı gruplara” daha fazla destek sağlanması amacıyla yoğun çabalar ve baskılar uyguladıklarına dikkat çekti.

“TÜRKİYE HÜKÜMETİNİN LOJİSTİK DESTEĞİ”

Cockburn Türkiye’deki Erdoğan hükümetinin askeri ve lojistik desteği ile Lazkiye kırsalının kuzeyi Keseb Bölgesine yapılan hırçın saldırının Çeçenli ve Faslı, oldukça tehlikeli radikallerin komutasında yapıldığını iddia etti.

“KİMYASAL SİLAH RAPORU ABD’NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ”

ABD idaresinin Suriye’deki “silahlılara” askeri ve lojistik desteğini mümkün olduğunca gizli tutmaya çalıştığına dikkat çeken Cockburn, dolayısıyla Amerikalı ünlü Gazeteci Seymour Hersh’in London Review of Books Dergisinde yayınladığı ve “Erdoğan hükümetinin radikallerin Suriye’de kimyasal silah kullanmalarında parmağı olduğunu kanıtlayan” raporun ABD idaresi için kırmızı çizgi teşkil ettiğini ifade etti.

ABD İNGİLTERE VE TÜRKİYE’NİN PLANI

İngiliz Gazeteci Cockburn; ABD, İngiltere ve Türkiye’nin koordinasyonu ile hazırlanan planda Libya’da Kaddafi yönetimine ait silahların Türkiye’ye taşınması ve Türkiye toprakları üzerinden Suriye’deki “silahlı gruplara” aktarılmasının öngörüldüğünü öne sürdü.

“KADDAFİ’NİN SİLAHLARI, ÖNCE TÜRKİYE’YE SONRA SURİYE’YE”

Plan belgelerinin 2012 yılının başlarında “ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Suudi Arabistanlı ve Katarlı yetkililer arasında bir anlaşmanın olduğunu” gösterdiğine dikkat çeken Cockburn, anlaşmada Libya’daki silahların finansına ilaveten hayali şirketler kurma üzerine odaklanıldığını iddia etti.

Avustralyalı olduğu iddia edilen şirketlerde ABD ordusunda eski askerlerin görevlendirildiğine işaret ederek, bunların Libya’dan Kaddafi silahlarını Türkiye’ye ve oradan da Suriye’deki “silahlılara’ aktarma işini üstlendiklerini öne sürdü.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org