İsveçli Barış Aktivistlerinden Rusya Denizaltılarına Yönelik Alternatif Barışçıl Sualtı Savunma Sistemi

İsveçli barış aktivistleri, Rusya denizaltılarına yönelik pahalı askeri operasyonlara barışçıl alternatif geliştirdi. Şarkı Söyleyen Denizci Sualtı Savunma Sistemi, mors alfabesiyle “Eğer eşcinselseniz, bu taraftan” mesajı veriyor.

Homofobik Denizaltılara Karşı Gey Savunma Sistemi

İsveçli barış aktivistleri, Rusya denizaltılarına yönelik pahalı askeri operasyonlara barışçıl alternatif geliştirdi. Şarkı Söyleyen Denizci Sualtı Savunma Sistemi, mors alfabesiyle “Eğer eşcinselseniz, bu taraftan” mesajı veriyor.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 12 Mayıs 2015, Salı 17:45
İsveç Barış ve Arabuluculuk Topluluğu (SPAS), şüpheli Rusya denizaltılarının İsveç sularına girmesini engellemek için “Şarkı Söyleyen Denizci Sualtı Savunma Sistemi”ni geliştirdi.

Baltık Denizine yerleştirilen ve üzerinde neon ışıklarıyla üstsüz bir denizci figürü olan kutu, mors alfabesiyle “Eğer eşcinselseniz, bu taraftan” mesajı veriyor.

Kutudaki denizci figürünün altında ise “İsveç’e hoş geldiniz – 1944’ten beri eşcinsel” yazısı yer alıyor. 1944, İsveç’te eşcinselliğin suç olmaktan çıkarıldığı tarih.

Dünyanın en eski barış örgütlerinden biri olan SPAS, “Şarkı Söyleyen Denizci Sualtı Savunma Sistemi”nin İsveç donanmasının metodlarından çok daha ucuz ve etkili olduğunu söylüyor.

1,7 milyon Pound’luk askeri operasyon

Geçtiğimiz sene içinde Rusya denizaltılarının gizlice İsveç sularına girdiğine yönelik birçok ihbar gelmişti. Ekim 2014’te Stockholm takımadaları kıyısında görülen şüpheli bir denizaltının bulunması için düzenlenen ve bir hafta süren askeri operasyon 1,7 milyon Pound’a mal olmuştu.

Operasyonun, Soğuk Savaş’tan bu yana düzenlenen en büyük askeri operasyon olduğu açıklanmıştı.

Şarkı Söyleyen Denizci’den bu yana ihbar gelmedi

SPAS, “Şarkı Söyleyen Denizci Sualtı Savunma Sistemi”ni Stockholm takımadaları yakınına 27 Nisan’da yerleştirdi.

Kutu yerleştirildiğinden beri denizaltı görüldüğüne dair hiçbir ihbar gelmediği belirtildi. SPAS yetkilileri, geliştirdikleri sistemin homofobinin yaygın olduğu Rusya’dan gelen gemileri kaçırmasını umut ediyor.

2013’te yapılan bir araştırmaya göre, Rusya toplumunun yüzde 74’ü eşcinselliğin toplumda kabul görmemesi gerektiğini düşünüyor.

SPAS’tan İsveç ve Rusya’ya çağrı

İsveç hükümeti, Nisan ayında askeri bütçeyi 793 milyon Pound arttırıldı. SPAS Başkanı Anna Ek, bu artışın geri alınması ve paranın barışçıl operasyonlar ile uluslararası kalkınma için harcanması için hükümete çağrı yaptı.

Ek ayrıca Şarkı Söyleyen Denizci’yi gören Rusyalı denizcileri de 1 Ağustos’ta Stockholm’de düzenlenecek Onur Yürüyüşü’ne çağırdı.

SPAS’ın barış aktivizmi konusunda uzun bir geçmişi var. 1905’te Norveç ve İsveç arasındaki çözüm sürecinde rol oynayan SPAS, İsveç silah üretimi ve ticareti endüstrileri konusunda da izleme çalışmaları yapıyor. (ÇT)

* Bu haberi Independent’tan derledik.

http://www.bianet.org/bianet/lgbti/164493-homofobik-denizaltilara-karsi-gey-savunma-sistemi?bia_source=rss

isvec-savas-karsiti

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org