Kampanya: Savaşa Hayır! Şimdi Vicdani Ret Zamanı!

EBCO ve de bileşenleri WRI (Uluslararası Savaş Karşıtları), Connection e.V’nın katılımı ile kampanya uluslararası bir boyut alarak devam ediyor. Bu kampanya 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Ret Günü’ne kadar devam edecektir.

SAVAŞA HAYIR! ŞİMDİ VİCDANİ RET ZAMANI!

-Türkiye’nin Efrin işgali ile, Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve de Kürdistanlı vicdani retçiler olarak başlattığımız imza kampanyasını EBCO (Avrupa Vicdani Ret Ofisi) toplantısında sunduk. EBCO ve de bileşenleri WRI (Uluslararası Savaş Karşıtları), Connection e.V’nın katılımı ile kampanya uluslararası bir boyut alarak devam ediyor. Bu kampanya 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Ret Günü’ne kadar devam edecektir.-

Savaşları halklar çıkarmaz. Savaşların kararlarını verenler her zaman iç içe geçmiş siyasi iktidar ve sermayedir. Bu iktidarlar, savaşla elde etmeyi amaçladıkları menfaatleri kazanırken, savaşın tek kaybedeni ise halklardır.

Ortadoğu, iktidarların etnik ve de inanç farklılıkları üzerinden inşa ettikleri ırkçı/militer politikaların sonucu büyük bir savaş meydanına ve halklar mezarlığına döndü. Türkiye ise her zaman bu politikaların merkezinde yer aldı.

Türkiye devleti, barış sürecinin sonlandırıldığı 20 Temmuz 2015 tarihinden itibaren sürdürdüğü baskı ve sindirme politikalarını, olağanüstü halin ilan edildiği 20 Temmuz 2016 tarihinden itibaren daha üst bir boyuta taşıyarak bütün toplumsal muhalefeti yok etmek üzere hareket etti. Bu politikalarla sesini çıkaramaz hale getirilen halklara ulusal hezeyanlar ile yeni savaşlar tahvil edilmektedir.

Türkiye’nin son savaşlarından birisi de Rojava’nın işgali üzerinden devam ediyor. Bir tarafta Irkçı/militer politikaları ile devletler, diğer tarafta ise inancı, dili, kültürü ne olursa olsun özgürlük idealleri için bir arada duran halklar durmaktadır. Avrupa ülkeleri de her zamanki gibi bir kez daha halkların, özgürlük talep edenlerin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında yer almıştır. Bir yandan Türkiye’ye otoriterlik/saldırganlık eleştirileri yönelten Avrupa ülkeleri, kurulan masalarda ortak siyasi metinlere imza atıyor, silah satmaya devam ediyorlar.

Türkiye ve Kürdistan’dan gelip Avrupa’da yaşamak durumunda kalan vicdani retçiler olarak, bu savaşa karşı, askerlik yükümlüsü olan herkesi vicdani ret tavrı göstererek savaşa katılmayı reddetmeye, hali hazırda silahaltında olan askerleri savaşa karşı silah bırakmaya çağırıyoruz. Avrupa’dan da doğru bütün vicdani retçileri, savaş karşıtlarını ülkelerindeki savaş politikalarına ve silah satışlarına karşı daha aktif tutum takınmaya çağırıyoruz.

Aşağıda imzası bulunan bizler, ‘savaşın insan malzemesini kurutmaya’ yönelik bu çağrıyı destekliyor, bu metnin ulaştığı herkesi, bu çağrıyı yaygınlaştırmaya ve savaşa karşı etkili eylemler gerçekleştirmek üzere bir araya gelmeye davet ediyoruz.

SAVAŞA HAYIR, ŞİMDİ VİCDANİ RET ZAMANI

Kampanyaya katılmak için tıklayın

**

Şimdi Vicdani Ret Zamanı!

Avrupa’da yaşamak durumunda kalan bir grup Türkiyeli ve Kürdistanlı vicdani retçi Türkiye’nin Efrîn işgali ile birlikte “Savaşa Hayır, Şimdi Vicdani Ret Zamanı” diyerek bir imza kampanyası başlattı.

18 Nisan 2018 Çarşamba | Dünya
Avrupa’da yaşamak durumunda kalan bir grup Türkiyeli ve Kürdistanlı vicdani retçi Türkiye’nin Efrîn işgali ile birlikte “Savaşa Hayır, Şimdi Vicdani Ret Zamanı” diyerek bir imza kampanyası başlattı.

Kampanya, 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Ret Günü’ne kadar devam edecek. Kampanya metni ve toplanan imzalar 15 Mayıs’ta Brüksel’de Avrupa Birliği Parlamentosu’nda bir basın konferansıyla kamuoyu ile paylaşılacak. Konferansa kampanya yürütücüsü vicdani retçiler ile birlikte Fransız Yeşiller Partisi (Green Party France), Almanya Sol Parti (Die Linke) ve HDP milletvekillerinin katılımı planlanıyor.

Türkiye’nin son savaşlarından birisinin de Rojava’nın işgali üzerinden devam ettiğine dikkat çekilen imza metninde şu ifadelere yer verildi: “Bir tarafta ırkçı/militer politikaları ile devletler, diğer tarafta ise inancı, dili, kültürü ne olursa olsun özgürlük idealleri için bir arada duran halklar durmaktadır. Avrupa ülkeleri de her zamanki gibi halkların, özgürlük talep edenlerin yanında değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında yer almıştır. Bir yandan Türkiye’ye otoriterlik/saldırganlık eleştirileri yönelten Avrupa ülkeleri, kurulan masalarda ortak siyasi metinlere imza atıyor, silah satmaya devam ediyorlar.

Silah altında olanlar silah bırakmalı

Türkiye ve Kürdistan’dan gelip Avrupa’da yaşamak durumunda kalan vicdani retçiler olarak, bu savaşa karşı, askerlik yükümlüsü olan herkesi vicdani ret tavrı göstererek savaşa katılmayı reddetmeye, hali hazırda silah altında olan askerleri savaşa karşı silah bırakmaya çağırıyoruz. Avrupa’daki bütün vicdani retçileri ve savaş karşıtlarını, ülkelerindeki savaş politikalarına, silah satışlarına karşı daha aktif tutum takınmaya çağırıyoruz. Bizler, ‘Savaşın insan malzemesini kurutmaya’ yönelik bu çağrıyı destekliyor, bu metnin ulaştığı herkesi, bu çağrıyı yaygınlaştırmaya ve savaşa karşı etkili eylemler gerçekleştirmek üzere bir araya gelmeye davet ediyoruz.”

EBCO da destekliyor

Vicdani retçilerin başlattığı kampanya, Avrupa Vicdani Ret Ofisi’nin (EBCO) Brüksel toplantısında da gündeme geldi. İmza metninin kabul edildiği toplantıda EBCO ve bileşenlerinin bu kampanyada yer alma biçimi üzerine de tartışmalar yürütüldü.

EBCO bileşenleri ise şöyle:

WRI (Uluslararası Savaş Karşıtları)/Londra-İngiltere,

Peniche a la Paix/Paris-Fransa,

Union Pasifiste de France/Paris-Fransa,

Movimento Nonviolento/Milano-İtalya,

Association Of Greek CUs Ife/Atina-Yunanistan

CCSC.Volantaires/Paris-Fransa,

AKL (Union Of C’os In Fınland)/Finlandiya

INTERNATIONAL FELLOWSHIP OF RECONCILIATION/Brüksel-Belçika,

Connection e.V./Frankfurt-Almanya,

Vicdani Ret Derneği/İstanbul-Türkiye,

Quekerler/Brüksel-Belçika,

Maison a La Paix/Brüksel-Belçika.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org