"/>

‘Kayıp asker”in çatışmada ölümü, “Kürt gençleri neden dağa çıkar?” sorusunun yanıtlarından biri niteliğinde

İzmir’de zorunlu askerlik yaparken Kürtlerin katledilmesine dair bir Tv haberine gösterdiği tepki nedeniyle dövülüp, sürgün edilmesi üzerine HPG saflarına katılan Osman Karadeniz’in, Mardin Dargeçit’te yaşanan çatışmada yaşamını yitirmesi “Kürt gençleri neden dağa çıkar?” sorusunun yanıtlarından biri niteliğinde.

‘Kayıp asker’ Osman Karadeniz neden dağa çıktı?

2015-12-28 13:45:00
İZMİR (DİHA) – İzmir’de zorunlu askerlik yaparken Kürtlerin katledilmesine dair bir Tv haberine gösterdiği tepki nedeniyle dövülüp, sürgün edilmesi üzerine HPG saflarına katılan Osman Karadeniz’in, Mardin Dargeçit’te yaşanan çatışmada yaşamını yitirmesi “Kürt gençleri neden dağa çıkar?” sorusunun yanıtlarından biri niteliğinde.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde önceki gün çıkan çatışmada, 1 sivil ile birlikte hayatını kaybeden 3 HPG’li arasında yer alan isimlerden biri de Osman Karadeniz oldu. Yaşanan olay sonrası bu ismi duyan herkes, “Acaba o mu?” sorusunu sordu kendi kendine. Çünkü bu isim herkesin akıbetini merak ettiği ‘kayıp asker’ idi.

Önce darp edildi ardından sürgün edildi

Diyarbakır’ın Eğil ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Karadeniz, zorunlu askerlik yapmak üzere gönderildiği İzmir-Buca Merkez Komutanlığı’nda, 5 Haziran günü Diyarbakır’da düzenlenen mitinge yönelik bombalı saldırıyı Tv’de izlediği sırada gösterdiği tepki üzerine, diğer askerlerce önce dövülmüş, ardından ise Denizli’ye sürgün edilmişti.

Sürgün edilmesi sonrası ortadan kaybolan ve 11 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan Karadeniz’in yaşadığı bu olay sonrası HPG’ye katıldığı, Dargeçit’te yaşanan çatışmada öldürülmesiyle ortaya çıktı.

Bir yandan zorunlu askerlik yaparken, diğer yanda kardeşlerinin katledilmesine sadece tepki gösterdiği için dövülüp, sürgün edilmesini dair öfkeyle HPG saflarına katılan Karadeniz’in hikayesi, aslında Kürtlerin yaşadığı trajedilerin ve yüz yıllardır imha ve inkar politikaları ile yüz yüze kalma hikayesinin de özeti niteliğinde.

Bu özet, aynı zamanda “Kürt gençleri neden dağa çıkıyor?” sorusunun da yanıtlarından biri niteliğinde.

Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne yok sayılıp, dilleri yasaklansa da, kendi kültürleri ile yaşamalarına tahammül edilemese de, bu zulme boyun eğmeyen Kürtler, buna karşı gösterdikleri her itirazlarında tıpkı Osman Karadeniz gibi şiddete maruz kalıp, sürgün edildi.

12 Eylül zihniyeti en çok kışlalarda sürüyor

Karadeniz’i, HPG saflarına götüren bu neden gibi, zorla orduya alınan Kürt gençlerine, Türk milliyetçiliği ideoloji ile adeta Kürt düşmanlığı dayatılıyor. Zira PKK’yi yaratan koşullardan biri olarak kabul edilen Diyarbakır Askeri Cezaevi’ndeki ırkçı uygulamalar, bugün askeri kışlalarda devam ediyor. Diyarbakır Cezaevi’nde, tutsaklara zorla söyletilmeye çalışılan Türkçü marşlar, günümüzde askeri kışlalarda her gün nizami olarak okutuluyor. Zorla silah altına alınan Kürt gençleri, her gün kendi kimliklerine küfür etmek zorunda bırakılıyor, kendi halkından insanları öldürmeye zorlanıyor.

Buna karşı çıkan Osman Karadeniz gibi Kürt gençleri ise yine farklı neden ve amaçlardan ötürü tuttukları dağ yolunda bu döngüyü kırmaya çalışıyor.

(sç/öç)
http://www.bestanuce.info/233288/-kayip-asker-osman-karadeniz-neden-daga-cikti

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org