Kıbrıslı Vicdani Retçi Halil Karapaşaoğlu Tutuklandı

Seferberliğe gitmeyi reddetmesi nedeniyle ikinci kez Askeri Mahkeme’de yargılanan vicdani retçi Karapaşaoğlu, 1000 TL para cezasına çarptırıldı. Verilen para cezasını ödemeyeceğini belirten Karapaşaoğlu, 3 gün süreyle hapse gönderildi.

30 Mayıs 2024
Kıbrıs’ta vicdani ret İnisiyatifi aktivistlerinden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, bugün çıkarıldığı Askeri Mahkeme tarafından tutuklandı.

Seferberliğe gitmeyi reddetmesi nedeniyle ikinci kez Askeri Mahkeme’de yargılanan vicdani retçi Karapaşaoğlu, 1000 TL para cezasına çarptırıldı. Verilen para cezasını ödemeyeceğini belirten Karapaşaoğlu, 3 gün süreyle hapse gönderildi.

Karapaşaoğlu, 2013 yılında seferberlik çağrısına reddederek vicdani reddini açıklamış ve 2019 yılına kadar Askeri Mahkeme’de yargılanmıştı. 2019 yılında para cezasına çarptırılan Karapaşaoğlu, bu cezayı ödemediği için daha önce de 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Ne bir saniye ne bir kuruş” diyen Halil’in ve Kıbrıs’taki tüm vicdani retçilerin yanındayız. Vicdani ret hakkını yok sayan, vicdani retçileri yargılamalarla ve cezalarla yıldıracağını düşünen iktidarlara karşı bir kez daha söylüyoruz: Savaşmayı reddetmek suç değildir!

*

Kıbrıslı vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu 31 Mayıs 2024 tarihinde serbest bırakıldı.


Vicdani retçi Karapaşaoğlu ve Kıbrıs’ta vicdani ret İnisiyatifi ile dayanışmayla!

Vicdani Ret İzleme

**

Kanatlı: Milletvekilleri görevlerini yapmayı reddettikleri için Halil tutuklandı

Kıbrıs’ta Vicdan-i Ret İnisiyatifi aktivistlerinden Halil Karapaşaoğlu, bugün çıkarıldığı Askeri Mahkeme tarafından tutuklandı

Mahkeme çıkışı açıklamalarda bulunan Vicdan-i Ret aktivistlerinden Murat Kanatlı, 2011 yılında Anayasa Mahkemesi’nin; “Yasa koyucunun, vicdan-i retle ilgili bir şey yapması gerekir. Yapmadığı halde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesi ihlal edilir” dediğin hatırlattı.

Kanatlı, “Mart 2024’te Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de “Siz Murat Kanatlı ile ilgili davada görevlerinizi yapmadınız. O yüzden Türkiye’yi mahkum ediyorum” dedi. Yasa koyucu görevlerini yapmamaya devam etti. Biz bununla ilgili onlarca girişim yaptık. Buna rağmen, Halil Karapaşaoğlu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dosyası olmasına rağmen bugün ikinci kez cezaevine gönderildi” dedi.

“Bile isteye anayasadaki hak ve özgürlükleri çiğnemeye de devam edeceğiz deniyor”

Kanatlı şöyle devam etti;

“Halil şu aşamada tutukludur çünkü milletvekilleri görevlerini yapmayı reddediyorlar. Yasa hazırdır, Kasım ayında taslak olarak da verildi. Görüşmeyi reddediyorlar. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kurallarını çiğnemeye de bile isteye anayasadaki hak ve özgürlükleri çiğnemeye de devam edeceğiz deniyor.

Halil’i ceza evine gönderiyoruz. Üzgünüz. Ama öfkeliyiz de. Sırf bazı milletvekilleri, özellikle Yasemin hanım (UBP Milletvekili Yasemin Öztürk) ve Oğuzhan Hasipoğlu, Strazburg’a gidip Avrupa Konseyi’nin organlarına katılıp şov yapıyorlar.

“Başka arkadaşlar da cezaevine girmeden bu durum düzeltilsin”

Avrupa Konseyi’nin bir organı olan AHİM diyor ki; bu bir hak ihlalidir. Bu hak ihlaliyle ilgili bir şey yapmanız gerekiyor. Adaya gelip diyorlar ki ‘Biz Avrupa Konseyi’nin kararlarına uymayacağız’ Bu şekilde iki yüzlü davranmaya devam ediyorlar.

Biz bugün, sevgili Fazilet (Meclis Başkan Yardımcısı) hanımı da ziyarete gittik. Fazilet Hanım da çağrı yaptı, yasa değişikliği olması ile ilgili. Biz de bu çağrıyı yapıyoruz. Başka arkadaşlar da cezaevine girmeden bu durum düzeltilsin”

Polili: Bu durum ne bizim ne de Halil’in bu işin sonuna kadar sürdürmemizi engelleyecek değildir

Davanın avukatı Öncel Polili de Mahkeme çıkışı konuşmasında şunları kaydetti;

“Bugün tekrardan Meclis’in vicdani retle ilgili bir düzenleme yapmamasından dolayı Halil’in ve hatta hepimizin vicdan özgürlüğü ihlal edilmiştir.

Halil’in cezaevine girmesi ne bizim ne de Halil’in bu işin sonuna kadar sürdürmemizi engelleyecek değildir. Bugün yaşanan güzel bir gelişme, Halil’in aynı suçtan ‘sabıkası’ olmasını, mahkeme ağırlaştırıcı bir sebep olarak görmemiştir.

Aslında sivil toplum ve toplumun büyük bir kesimi ve mahkemeler de vicdani ret hakkının tanınması için mesajlar veriyor. Ancak Meclis ne yazık ki bu hakkın tanınması için gerekeni yapmıyor.

Halil’e verilen ceza bin TL. Ödememesi halinde cezası 3 gün hapis. Halil de vicdani retçi olduğu için bu para cezasını ödemeyi de reddediyor. Çünkü bir suç işlediğini kabul etmiyor”

Kaynak: Özgür Gazete

**

Özdenefe, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi Heyetini Kabul Etti

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetini kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetini kabul etti.

Kabulde, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi Sözcüsü Murat Kanatlı, Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Başkanı Alexia Tsouni, EBCO Temsilcisi avukat Hülya Üçpınar ile Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi üyesi CTP Milletvekili Ürün Solyalı ile bağımsız milletvekili Ayşegül Baybars da hazır bulundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak, vicdani reddin din ve vicdan özgürlüğünün parçası olarak temel hak ve özgürlükler arasında yer aldığını söyledi.

Özdenefe, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin KKTC iç hukukun bir parçası olduğunu söyleyerek, Anayasa Mahkemesinin 2011 yılındaki vicdani retle ilgili kararında yasa koyucuya var olan eksikliği yapacağı düzenlemeyle ortadan kaldırma ödevi verdiğini belirtti.

Bu doğrultuda 2019 yılında Askerlik Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlandığını dile getiren Özdenefe, hükümetin bozulmasıyla yasanın kadük olduğunu ardından Ocak ayında anamuhalefet milletvekillerinin Meclis’e öneri verdiğini ancak henüz görüşülmediğini kaydetti.

Dünyada ve Avrupa’da ülkelerin alternatif kamu hizmeti seçme hakkını içeren düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Özdenefe, vicdani reddini ilan eden kişilşerin cezalandırılması, hapse atılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Özdenefe, tüm milletvekillerine bu konuya ilişkin ödevlerini yerine getirme çağrısında bulundu.

KANATLI
Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi Sözcüsü Murat Kanatlı da AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına atıfta bulunarak, askeri hizmet yerine kamu hizmetini içerecek bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Vicdani reddini ilan edenlerle ilgili devam eden dava süreçlerine değinen Kanatlı, “Önemli bir sürecin içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Kanatlı, ziyareti konunun ciddiyetini ortaya koymak için gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kaynak: Kıbrıslı Gazetesi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org