Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnsiyatifi, Perşembe günü Askerî Mahkeme’de toplanma çağrısı yaptı

Vicdani retçi Mustafa Hürben’in cezaevine girme ihtimalinin çok yüksek olduğu böylesi bir anda, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi olarak, tüm anti-militaristlerinin ve barış aktivistlerinin, 18 Ocak, Perşembe günü, 13.00’te Askeri Mahkemede görülecek olan davada dayanışmasını bekleriz…

16.01.2024
Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnsiyatifi, gereken adımlar atılmaması nedeniyle Vicdani Retçi Mustafa Hürben’in 18 Ocak Perşembe günü Askerî Mahkeme’de yargılanmaya devam edeceğini belirterek, suçlu bulunması durumunda cezaevine girebileceğini vurguladı.
İnsiyatif, duruşmanın görüşüleceği perşembe günü Askerî Mahkeme’de toplanacaklarını belirterek, destek çağrısında bulundu.
“Kıbrıs’ın kuzeyinde Anayasa Mahkemesi ve Askeri Yargıtay kararlarında vicdani ret hakkının açıkça tanınması, mecliste bu yönde yasa değişikliklerinin konuşulmasına rağmen Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistlerinin yargılanması sürüyor… Anayasa Mahkemesi kararında belirtildiği gibi düzenleme yapması gereken kurum, yasa koyucu yani meclistir ve bu yapılmadığı sürece vicdani retçilerin hapsedilme tehlikesi bundan sonra da sürecek…
Perşembe günü, vicdani retçi Mustafa Hürben’in Askeri Mahkemede yargılanmasına devam edilecek…
Mahkemelerdeki süreçler tamamlandığından, daha önce de deklere edildiği gibi verilmesi muhtemel para cezaları ödenmeyeceği için, yargılanmakta olan vicdani retçi Mustafa Hürben mahkeme tarafından yeniden suçlu bulunursa bir süre sonra cezaevine girebilecek…
Vicdani retçi Mustafa Hürben’in cezaevine girme ihtimalinin çok yüksek olduğu böylesi bir anda, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi olarak, tüm anti-militaristlerinin ve barış aktivistlerinin, 18 Ocak, Perşembe günü, 13.00’te Askeri Mahkemede görülecek olan davada dayanışmasını bekleriz…
Bir kez daha yurt ödevimiz barış, vicdani ret hakkımızdır, diyerek mücadeleye devam etmekte kararlılığımızın altını çizeriz…”

Kaynak: Bağımsız Gazete

**

Kıbrıs (Kuzey): Vicdani retçi Mustafa Hürben yargılanacak


17 OCAK 2024
18 Ocak Perşembe günü, Kuzey Kıbrıslı (kendini “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti [KKTC]” ilan eden) vicdani retçi Mustafa Hürben, yedek hizmete katılmayı reddetmesi nedeniyle yargılanacak.
Mustafa Hürben, 16 Kasım 2023’te Lefkoşa Güvenlik Kuvvetleri Mahkemesi’ne çağrıldı. Mahkeme önünde basın açıklaması yaparak yedek çağrısına katılmayacağını duyurdu. İfadesinde, “Savunma olsun, saldırı olsun, insan öldürme konusunda eğitim veren bir kurumda bulunmak istemedim” dedi.

Dava 14 Aralık 2023’e ertelendi. 14 Aralık’taki duruşmanın ardından dava 18 Ocak 2024’e ertelendi. Davanın 18 Ocak’ta tek duruşmayla sonuçlanması bekleniyor.

Bu arada, 8 Ocak’ta muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) tarafından vicdani reddi yasallaştıracak bir yasa tasarısı KKTC parlamentosuna sunuldu. Ancak iktidar koalisyonunun milletvekilleri tarafından reddedildi .

WRI (Uluslararası Savaş Karşıtları) İcra Komitesi üyesi Merve Arkun’un da uluslararası gözlemci olarak katılacağı yarınki duruşmada, mevcut koşullar altında Mustafa Hürben’in hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Kıbrıs Vicdani Ret Girişimi aktivistleri, Hürben’e destek için sosyal medya kampanyası başlattı. Kampanyaya Kıbrıs içinden ve dışından çok sayıda kişi Hürben’e video mesajlarla katıldı. Siz de kendi dayanışma mesajınızı göndermek isterseniz Kıbrıs Vicdani Ret Girişimi’nin instagram sayfasından buradan ulaşabilirsiniz .

KKTC’de yetişkin erkek vatandaşlar için 15 aya kadar askerlik hizmeti ve ardından yıllık bir günlük “seferberlik” eğitimi zorunlu olup, askerlik hizmetine karşı vicdani ret tanınmamaktadır.

WRI, Mustafa Hürben ve Kıbrıs’taki ve diğer yerlerdeki tüm vicdani retçilerle dayanışma içindedir.

Kaynak: WRI

**

CTP’li gençlerden alternatif eylem: Taleplerini dilek ağacına astılar


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü Mağusa İlçesi, hükümete eleştirilerini ve taleplerini iletmek için farklı bir yol seçti.

CTP’li gençler, “mesajımızvar” sloganıyla Suriçi’nde bulunan ağaçlara dövizler asarak, “Dilek Ağacı Eylemi” yaptılar.

Gençlerin astığı dövizlerde “Utan ve Git”, “Hani Benim Gençliğim Nerde?”, “Vicdani Ret Haktır” ve “Göç Etmek İstemiyoruz” mesajları yer aldı.

“VİCDANİ RET İNSAN HAKKIDIR”

CTP Gençlik Örgütü Mağusa İlçesi Gençlik Örgütü’nün eylemle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hükümet size mesajımız var! Hükümetin çığırından çıktığı ve ülkenin kaosa sürüklendiği bu günlerde, bizler gençler olarak hükümet yetkililerine olan mesaj ve eleştirilerimizi ‘mesajımızvar’ diyerek Namık Kemal Meydanı’nda bulunan Venedik Sarayı civarındaki ağaçlara astık.

Atanmış hükümet yetkilileri tarafından gözden çıkarılmış gençler olarak bizler bu ülkeden göç etmek istemiyoruz. Vicdani ret yasası ivedilik talebini ‘biz bir savaş ülkesiyiz’ cevabı ile reddeden atanmış hükümet yetkililerinin bizi temsil etmediğini belirtir, vicdani reddin insani bir hak olduğunu sizlere hatırlatmayı görev biliriz!

Eşit koşullarda ve barış içerisinde yaşama talebimizi tüm kamuoyuna bu mesajlarla bildiriyoruz.

Tam da bu yüzden hükümet size mesajımız var! Zamanınız doldu, #Utanvegit. Bu ülkenin gençleri olarak #buyolbirlikteyürünecek diyoruz”.

8 Ocak günü toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, CTP’nin sunduğu, vicdani retçilerin askerlik görevi yerine sivil hizmet yapmasını düzenleyen “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin ivedilik talebi, oy çokluğuyla reddedilmişti. Öneri 9 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak, halkın bilgisine getirilmişti. 20 gün içerisinde görüş ve öneriler Meclis Başkanlığına yazılı olarak sunulabilecek.

Kaynak: Yeni Bakış

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org