‘Kimse savaşın parçası olmamalı’

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal, vicdani reddin bir hak olduğu ve vicdani ret açıklamasından çekinilmemesi gerektiğini belirterek, savaşın parçası olmamak için gençleri vicdani retlerini açıklamaya çağırdı.

Savaşın parçası olmak istemeyenler vicdani reddini açıklıyor

May 23, 2016
AKP ve Saray’ın savaşının parçası olmamak için vicdani reddini açıklayanların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Çatışmalı sürecin başladığı 2015 yılından bu yana 115 kişi vicdani reddini açıkladı. Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal, vicdani reddin bir hak olduğu ve vicdani ret açıklamasından çekinilmemesi gerektiğini belirterek, savaşın parçası olmamak için gençleri vicdani retlerini açıklamaya çağırdı.

AKP’nin savaş konseptinin düğmesine basması ardından tırmandırılan savaşın parçası olmamak için vicdani reddini açıklayan, asker kaçakları ve askerden firar edenlerin sayısında bir hayli artış yaşanmaya başladı. 2010 yılından bu yana 250’si kadın bin kişinin vicdani reddini açıkladığı Türkiye’de, AKP’nin savaş konsepti sonrası 2015 Ocak ayından bu yana 115 kişi, savaşmayı ret ederek vicdani reddini açıkladı.

Yaşananları değerlendiren Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal, çatışmalı sürecin başlamasıyla birlikte askerlikten “firar” durumunun da sıkça yaşanmaya başladığını belirtti. Ayrıca vicdani retçilerin sayısında da yaşanan artışa değinen Soysal, 2015 Ocak ayından bu yana 115 kişinin vicdani reddini açıkladığını kaydetti. Çatışmalı süreç ile birlikte “asker kaçağı” oranında yaşanan artışın ise Meclis’e verilecek soru önergesinin yanıtı ile açıklık kazanabileceğine değinen Soysal, gençlere savaşın bir parçası olmama ve vicdani retlerini açıklama çağrısında bulundu.

‘Vicdani reddini açıklamaktan çekinmemeli’

Vicdani ret açıklaması yapmaktan çekinilmemesi gerektiğini ve bu hakkın AİHM tarafından da tanınan bir hak olduğuna dikkat çeken Soysal, şu an Türkiye cezaevlerinde vicdani ret açıkladığı için tutuklu bulunan kimsenin olmadığı bilgisini verdi. Soysal, “Küçük yaşlardan itibaren savaşa karşı çıkmanın ne kadar kötü bir şey olduğu ve cezalandırılacağı öğretilmiş ama böyle bir şey yok. Bir kişi vicdani reddini açıklarsa en fazla olacak şey sevmediği birisinin onun hakkında suç duyurusunda bulunmasıdır. Suç duyurusunda bulunulsa da ancak ‘halkı askerden soğutmak’ iddiasıyla dava açılır ve onu da kazanırız” diye konuştu.

‘Kimse savaşın parçası olmamalı’

Askerde yaşanan şüpheli asker ölümlerine de değinen Soysal, vicdani ret hakkı tanınmadığı sürece şüpheli asker ölümlerinin de devam edeceğinin altını çizdi. Savaşın kendisinin suç olduğunu belirten Soysal, şöyle devam etti: “Bütün savaşlar kirlidir. Kirli olmasa bile hiç kimse çok yakın arkadaşlarının ölmesini istemez. Savaşı durdurmak istiyorsak savaş kültürüne karşı çıkmak ve onun bir parçası olmamak lazım. Cenazelerin yanarak çıkarıldığını görüyoruz. İnsanların bu savaşın bir parçası olmaması lazım. Bunun en basit ve kolay ve en cesur yollarından birisi de vicdani reddir.”

‘Yapmamız gereken hakkımıza sahip çıkmak’

Herhangi bir hukuki sorun ile karşılaşıldığında derneğin Facebook sayfası üzerinden irtibata geçilebileceği bilgisini de veren Soysal, “Hukuki olarak akıldan çıkarılmaması gereken şey vicdani reddin bir hak olduğudur. Hakkınız olan bir şeyden dolayı ne sizin paranızı alabilirler, ne sizin gününüzü, ayınızı alabilirler ne gençliğinizi ne de hayatınızı. Tek yapmamız gereken hakkımıza sahip çıkmak. Korkup sinmemek gerekiyor. Hakim olan militarist kültüre karşı çıkış sağlamak için şiddetsiz direniş biçimi vicdani reddir. Bu şekilde bir karşı çıkış yapılabilir” dedi. (DİHA)

http://www.dayanisma.net/2016/05/23/savasin-parcasi-olmak-istemeyenler-vicdani-reddini-acikliyor/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org