“Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının şehit olmasına yol açan Türkiye savaş uçaklarının bombardımanını kınıyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 19 Eylül’de yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde PKK’nin hedef alındığı ve hava harekatı ile kampların vurulduğu duyurulmuştu.

Irak Kürdistan Bölgesi’nden kınama: TSK’ye ait savaş uçakları sivilleri vurdu

21 Eylül 2017 15:30
HABER MERKEZİ – TSK’nin “PKK kampları hedef alındı” diyerek 19 Eylül’de duyurduğu Irak’ın kuzeyine yönelik hava harekatında sivillerin vurulduğu açıklandı. Irak Kürdistan Bölgesi hükümeti tarafından yapılan açıklamada 7 ‘bölge sakini’nin yaşamını yitirdiği belirtilirken, TSK’nin bombardımanı kınandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 19 Eylül’de yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde PKK’nin hedef alındığı ve hava harekatı ile kampların vurulduğu duyurulmuştu.

İnternet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, “Kamplarına yönelik hava harekâtı icra edilmiş, bölgede terör örgütü tarafından kullanıldığı tespit edilen silah mevzii, barınak ve silah/mühimmat depoları imha edilmiştir” denilmişti.

Ancak Fırat Haber Ajansı ve yerel kaynaklar TSK’nin bağ ve bahçelerine giden köylüleri hedef aldığını ve 10 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

Bombardımanın ardından bazı cenazeler yöre halkı tarafından olay yerinden alınırken, devam eden bombardımanlar nedeniyle dün geceye kadar bazılarına ulaşılamamıştı.

TSK’nin sınır ötesi hava operasyonunda ‘köylüler vuruldu’

Konuyla ilgili bir açıklama da 2 gün sonra Irak Kürdistan Bölgesi hükümetinden geldi.

Yapılan yazılı açıklamada yaşamını yitiren sivil sayısının 7 olduğu belirtilirken, TSK saldırısı da kınandı.

Rudaw’daki habere göre Irak Kürdistan Bölgesi’nin açıklaması şöyle:

“Türkiye’ye ait savaş uçaklarının, Behdinan bölgesindeki Nerwe Rekan mıntıkasında birkaç noktaya bombardıman düzenlemesi sonucu bölge sakini 7 vatandaş yaşamını yitirmiştir.

Söz konusu vatandaşlar, günlük işlerini yapmak için bahçelerine gitmişti. PKK mensuplarının bölgede sığınaklarının bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’ye ait savaş uçakları bombardıman düzenlemiş, maalesef oradaki sivillerin çoğu şehit düşmüştür.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak, bazı Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının şehit olmasına yol açan Türkiye savaş uçaklarının bombardımanını kınıyoruz. Türkiye’den de bu tür bombardımanları durdurulmasını istiyor, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına zarar vermeyip komşuluk ilişkilerini korumasını istiyoruz.”

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org