Ne bir saniye, ne bir kuruş – Ercan Jan Aktaş*

Askerlik üzerinden geliştirdiğiniz hamaset nutuklarından artık vazgeçin. Bir yandan “vatan, millet, sakarya” diğer yandan yaş sınırı ve para miktarı üzerinden pazarlıklar yaparak içine girdiğiniz iki yüzlülükten çıkın!

Türkiye’de askerlik için “peygamber ocağı” diye anlatmaya başlayanlar her seçim öncesi, bir şekilde askerlik yapmak istemeyen ama paraları da olan kişilere dönük; “yeni dönemde bu yönlü talepleri ele alacağız” diye devam ederler; Çünkü yüzbinleri, aileleri ile birlikte milyonları ilgilendiren bir konudur, rahatlıkla oya devşirilebilir. Tayyip Erdoğan ve de partisi AKP’de seçimler öncesinde “seçimlerden hemen sonra masaya gelecek bir konudur’ diyerek insanların dikkatini bu konuya çekmişti.

Son bir haftadır bu bağlamda devam eden yoğun tartışma/pazarlıklardan sonra gelinen nokta; “31 Aralık 1993 ve öncesi doğanlar, 15 bin lira ödeyerek bedelli askerlik yapabilecek.” Burada özellikle iki durum üzerinde söyleyeceklerim var. Birincisi onlarca yıldır askerlik için “askerlik en kutsal meslektir”, “peygamber ocağıdır”, “vatan borcudur” diyerek insanları askere çağıran, bu çağrıları dikkate almayanlara da bunun bedelini çok ağır şekilde ödetenler bir adım sonrasında oturup pazarlık yapıyorlar. Irkçı militer politikaları köpürtmek için durmadan askerlik üzerinden siyaset yapanların bu iki yüzlü politikalarına karşı “hani askerlik peygamber ocağıydı, hani vatan görevi kutsaldı, nasıl oluyor da bunun pazarlığına giriyorsunuz” deme hakkımız var ama demiyoruz, zira biz onları yıllardır zaten tanıyoruz.

Türkiye’de kitlesel siyaset yapan muhafazakar ve de liberal kesimlerin iki temel aracı vardır; inanç üzerinden ve de milliyetçilik üzerinden siyaset yapmak. Bu iki olgu üzerinden ırkçı/militer politikaları ile adeta toplumu zhirlediler. Neden zehirlediler diyorum? Bu ağır bir kavram. Ancak işte cevabım: Hani bir ödül gecesinde Ahmet Kaya için “vatan haini”, “defol git” diyenler vardı ya, işte şimdi o türevde insaların resimleri karşımdaki tabloda duruyor. “Milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu. Peki bedelli askerlikten hangi ünlüler yararlanabilecek? İşte o liste…”

Şimdi uzun yıllardır zorunlu askerliğin kendisinin bir zulüm olduğunu söyleyen ve de buna askerlik yapmayarak vicdanı reddini yapanlar olarak şunu deme hakkımız var: Askerlik üzerinden geliştirdiğiniz hamaset nutuklarından artık vazgeçin. Askerlik yapmak istememeniz kadar doğal bir şey olamaz. Ama bir yandan “vatan, millet, sakarya” diğer yandan yaş sınırı ve para miktarı üzerinden pazarlıklar yaparak içine girdiğiniz iki yüzlülükten çıkın!

Biz bütün bu pazarlıklar içinde bir kez daha vicdanı reddin bir insan hakkı olduğunu, askerlik yapmak istemeyen birine askerlik yaptırmanın bir zulüm olduğunu söylüyor ve diyoruz ki:

* Ercan Jan Aktaş: Vicdani retçi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org