Org. Özel: Modern savaş, sivillerin de katılımını zorunlu kılmaktadır

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, “Milli güvenliğin sağlanması veya milli menfaatlerin elde edilmesinde yalnızca askeri gücün kullanımının yeterli olmadığı, sivil ve askeri yeteneklerden azami ölçüde faydalanmanın zorunlu olduğu görülmüştür” dedi.

Özel: “Türk Ordusu Dünyanın Önde Gelen Ordularından Biridir”

29 Mayıs 2014 İHA
TSK unsurlarının başarıyla gerçekleştirdiği EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bir açıklama yaptı. Özel, mesajında, “Milli güvenliğin sağlanması veya milli menfaatlerin elde edilmesinde yalnızca askeri gücün kullanımının yeterli olmadığı, sivil ve askeri yeteneklerden azami ölçüde faydalanmanın zorunlu olduğu görülmüştür” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, iki yılda bir yapılan TSK unsurlarının başarı ile gerçekleştirdiği EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın sonunda açıklamada bulundu. Milli güvenliğin sağlanmasına veya milli menfaatlerin elde edilmesinde yalnızca askeri gücün kullanımının yeterli olmadığı, sivil ve askeri yeteneklerden azami ölçüde faydalanmanın zorunlu olduğunu kaydeden Özel, “Muhtemel bir harekat öncesinde harekat ortamının sadece askeri kuvvetlerce değil asimetrik, kinetik olmayan vasıtalar ve diğer milli güç unsurları ile koordineli olarak şekillenmesi gerektiği, muharebe sahası istihbarat hazırlığı ve müşterek hedef analizinin askeri ve sivil yeteneklerin bir arada kullanılarak yapılanmasının da kaçınılmaz hale gelindiği görülmüştür” dedi.

“GÜVENE LAYIK OLDUĞUNU KANITLAMIŞTIR”

Tatbikat hakkında da görüşlerini belirten Özel, şunları söyledi: “Tatbikatın hedefine ulaştığını görmekten memnun olduğumu belirtmek isterim. Tatbikatın, personel sayısı ve araç sistemlerinin miktar ve çeşitliği göz önüne alınırsa, dünyada icra edilen en büyük milli filli atışlı tatbikatlarından biri olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Türk Silahlı Kuvvetleri, üstün disiplin anlayışı, yüksek moral gücü ve eğitim seviyesi ile daima hazır olduğunu ortaya koymuş, dostlarının ve yüce milletinin güvenine layık olduğunu kanıtlamıştır”

“ÜLKELER MEVSİM DEVRİMLERİNE MARUZ KALMAKTADIR”

Ülkelerin günümüz koşullarında, askeri yaptırımlardan çok politik ve ekonomik yaptırımların tehdidi altında olduğunu vurgulayan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkeler, enformasyon hatta sosyal medya ile şekillenen renkli değişim ve mevsim devrimlerine maruz bırakılmaktadır. Ekonomik manipülasyonlar, ülke içi dini ve etnik hassasiyetlerin istismarı en önemli tehdit algılarını oluşturmaktadır. Ülkeler öncelikli olarak askeri tehditle değil, güvenliğe doğrudan etkisi olan ekonomik, sosyal ve enformasyon tehditleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Güvenlik olgusunun sadece güvenlik güçlerinin görevi olmadığı gerçeğinin dikkate alınarak ulusal güvenlik stratejilerin günümüz şartlarına uygun belirlenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.”

“Türk Ordusu DÜNYANIN ÖNDE GELEN ORDULARINDAN BİRİSİDİR”

Özel, günümüz modern muharebe ortamının, hemen her seviyede harekatın başarıya ulaşabilmesi için bütün milli güç unsurlarının imkan ve kabiliyetlerini birleştirecek ulusal ölçekte müşterekliğinin sağlanmasını zorunluluk haline getirdiğini kaydetti. Tatbikatın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin müşterek harekat planlama icra yeteneğinin ulaştığı mükemmel seviyeyi ve eriştiği ateş gücü ile gece harekat icra edebilme kabiliyetinin gösterilmesi açısından çok önemli olduğunu anlatan Özel, sözlerine şöyle devam etti: “Tatbikatın, gündüz gece şartlarında başarıyla sevk ve idare edildiğini özellikle belirtmek isterim. Gece harekatı icra edebilme imkan ve kabiliyetine sahip olmak, orduları zafere götüren bir niteliktir. İmkan ve kabiliyet açısından Türk Ordusu, dünyanın önde gelen ordularından birisidir.” – İZMİR

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org