Polis ya da askerin zırhlı aracıyla, 10 ay içerisinde 14 kişi yaşamını yitirdi

Konuyla ilgili konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir “Bu durumu, adına kaza denilen, güvenlikçi politikalardan kaynaklı katliam olarak ifade etmek gerekiyor” dedi.

HDP: Zırhlı araçlardan kaynaklı ölümler ‘kaza’ değil katliam

21 Haziran 2017 13:58
HABER MERKEZİ – Dün Lice’de zırhlı aracın sivil bir araca çarpması sonucu yaşamını yitiren 5 kişinin, Sur’un eski belediye başkanı Abdullah Demirbaş’ın akrabaları olduğu açıklandı. Konuyla ilgili konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir “Adına kaza denilen güvenlikçi politikalardan kaynaklı katliam demek gerek” dedi.

“Zırhlı araçlardan kaynaklı ölümler kaza değil katliamdır”

Dün Lice’de zırhlı aracın sivil bir araca çarpması sonucu yaşanan ölümlere ilişkin de açıklamalarda bulunan Taşdemir, hayatını kaybeden 5 kişinin önceki dönem Sur Belediye Başkanı olan Abdullah Demirbaş’ın akrabaları olduğunu açıkladı.

“Zırhlı araçlardan kaynaklı ölümler kaza değil katliamdır” diyen Taşdemiş, “Bu durum güvenlikçi politikaların sonucudur. Burada keyfi uygulamalar söz konusu. Adına kaza denilen güvenlikçi politikalardan kaynaklı katliam olarak ifade etmek gerekiyor” dedi.

Taşdemir konuya ilişkin şunları söyledi:

Bir an önce, artan bu ölümlere özellikle sivil toplum örgütlerinin ve alanında uzman kişilerin inceleme yapması gerekiyor. Yoksa buna yönelik bir tutum alınmazsa bu tablonun maalesef fazlalaşacağına dair kaygılarımız var.

Çocuksunuz, evde uyurken zırhlı araç size çarpıyor ve bu olağan bir durum olarak ifade ediliyor. Yine Pakize Ana trafiğe kapalı alanda emekli maaşını almaya giderken zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiriyor. Bu, meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Ama bu işe karışan “araç bozuk” gibi masumlaştırma yöntemlerine girmeden ciddi soruşturma başlatılması ve inceleme yapılması gerekiyor. Vekillerimiz orada, onların da buna yönelik girişimleri var. Bir kez daha rahmet diliyorum. Ailelerine de sabır diliyorum.

Polis ya da askerin zırhlı aracıyla yaşanan ölümler

2016 yılının Eylül ayından bu yana yani sadece 10 ay içerisinde 14 kişi zırhlı ya da bölgedeki polis veya askerlere ait araçların çarpması ya da ezmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Son olarak 14 Haziran’da Lice’de sokakta yürüyen 70 yaşındaki Pakize Hazar isimli yaşlı kadın, her iki yakasında polis lojmanları, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı binaları bulunduğu için bir yılı aşkın süredir araç trafiğine kapalı olan cadde üzerinde zırhlı aracın kendisini ezmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Bundan birkaç gün sonra ise yine Lice’de özel harekat polislerini taşıyan midibüsün yolcu minibüsüne çarpması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.

Burada yaşamını yitirenlerin cenazesine gitmek isteyen 5 kişi ise dün yani 20 Haziran’da polise ait zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org