Barış aktivisti Yaylalı’ya ‘halkı askerlikten soğutmak’tan hapis cezası

Roboski’de yaşayan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı hakkında Uludere Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘halkı askerlikten soğutmak’ tan açılan davanın ikinci duruşmasında, Yaylalı’nın Roboski ve çevresinde yürüttüğü vicdani ret faaliyetleri gerekçesiyle 7 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Yargı barış mücadelesini ‘ödüllendirmekte’ gecikmedi

06 Ocak 2016 Çarşamba 14:20
Meral Geylani / Demokrat Haber
Roboski’de yaşayan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı hakkında Uludere Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘halkı askerlikten soğutmak’ tan açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Uludere Asliye Ceza Hakimi Yaylalı’nın Roboski ve çevresinde yürüttüğü vicdani ret faaliyetleri gerekçesiyle 7 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nin Gülyazı Alay Komutanlığı’nın şikayeti ile başlattığı yargılama Yaylalı’nın Roboski ve çevresinde yürüttüğü vicdani ret atölyesi çalışmaları ve Roboski katliamının yıl dönümü için ‘Roboski İçin Vicdani Ret Ver’ çağrısı ile yaptığı faaliyetleri içeriyordu.

Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı savunmasını yargılandığı “halkı askerlikten soğutmak” iddiasını düzenleyen TCK 318. Maddenin Anayasaya aykırılık teşkil ettiği üzerine kurdu.

Yaylalı, TCK’nın 318. Maddenin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini ve bu nedenle Anayasa Mahkemesince karar verilinceye kadar davanın geri bırakılmasına karar verilmesini istedi ve esasa ilişkin savunma için zaman talep etti.

Uludere Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Yannis Vasilis Yaylalı’nın TCK’nın 318. maddenin Anayasa Mahkemesine gönderilip iptali isteğini ret etti. Yaylalı’nın avukatlarının Cizre’de uygulanan sokağa çıkma yasağı yüzünden adliyeye ulaşamaması üzerine, esasa ilişkin savunma için zaman talep etmesine de mahkemeden ret kararı geldi.

Uludere Asliye Ceza Hakimi, hükmün geri bırakılmasını kabul etmeyen Yannis Vasilis Yaylalı’nın Roboski’de yürüttüğü faaliyetler ile ‘halkı askerlikten soğutmak’ suçunun sabit olduğu için 6 ay, bu suçu basın yolu ile işlediği için ise yarı oranında cezanın yükseltilerek 9 aya çıkarılması, mahkemedeki iyi tutumundan dolayı cezanın 7 ay 15 güne düşürülmek sureti ile hapis cezası verdi.

Yannis Vasilis Yaylalı’nın Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nin hazırlayacağı gerekçeli kararın ardından kararı bir üst mahkemeye taşıyacağı öğrenildi.

http://www.demokrathaber.net/guncel/baris-aktivisti-yaylali-ya-halki-askerlikten-sogutmak-tan-hapis-cezasi-h60210.html

**

‘Halkı askerlikten soğuttu’ 7 ay hapis cezası aldı

07.01.2016 08:42
ONUR EREM- @onurerem
Vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı, Roboski’de yürüttüğü vicdani ret çalışmaları ve Demokrat Haber sitesindeki yazıları nedeniyle halkı askerlikten soğutma “suçu”ndan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Dün Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, Yaylalı’ya Türk Ceza Kanunu’nun 318. maddesini ihlal ettiği için 6 ay hapis cezası verdi, “suçu” basın yoluyla işlediği için yarı oranında artırarak 9 aya çıkardı ve mahkemedeki iyi halinden ötürü 7 ay 15 güne indirdi. Mahkemedeki savunmasında TCK 318’in Anayasa’nın 2, 13, 26, 26, 38 ve 90’ıncı maddelerine aykırı olduğunu belirten Yaylalı ise karara bir üst mahkemede itiraz edeceklerini açıkladı.

BirGün’e konuşan Yaylalı, “Savaş başlamadan önce mahkemeler bu maddeden ceza vermeyi bırakmıştı ama savaşla birlikte ‘devlet güvenliği’ ve ‘kamu güvenliği’ adı altında savaşı eleştirenleri baskı altına almak istiyorlar” dedi. Bu kararla birlikte mahkemelerin de savaşın sürdürücüsü haline geldiğini söyleyen Yaylalı “Hakim ‘kamu güvenliği olmazsa bireyin özgürlüğü de olmaz’ dedi. “Birey kendini ifade edemedikten sonra kamu güvenliği olsa ne yazar” ifadelerini kullandı. Savaş döneminde savaş karşıtlarına, anti-militaristlere ve vicdani retçilere baskının arttığına dikkat çeken Yaylalı, “Savaşın karşısında duranları cezalandırmak için her türlü mekanizmayı kullanıyorlar. Ama biz yılmayacağız. Bu kadar insanın katledildiği bir dönemde bu cennet coğrafyada bir cehennem yaratılırken barış aktivistleri olarak barışın sesini ve anti-militarist söylemi yükselteceğiz” dedi. Yaylalı hakkında halkı askerlikten soğutma gerekçesiyle iki soruşturma daha bulunuyor. Yaylalı ve Meral Geylani’nin kendi evlerinde özerklik ilan ettikleri gerekçesiyle açılan dava ise 3 Mart’ta görülecek.

Kararı BirGün’e değerlendiren Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Avukat Gökhan Soysal ise söze sokağa çıkma yasaklarının adil yargılanma hakkını da etkilediğini söyleyerek başladı: Bu davaya biz de katılmayı planlıyorduk fakat sokağa çıkma yasakları nedeniyle katılamadık. Böylece sokağa çıkma yasağı Yaylalı’nın adil yargılanma hakkını da elinden almış oldu. Onlarca çocuğun askerler tarafından öldürüldüğü bir yer olan Roboski’de Yaylalı’nın militarizme karşı çıkışının devleti korkuttuğunu ve bu yüzden suç olarak değerlendirildiğini söyleyen Soysal “Roboski Katliamı’nın kendisi halkı askerlikten soğuturken bir vicdani retçiye böyle bir ceza verilmesi devletin politikasına aykırı bir durum. Yapmak istedikleri şey kişileri baskı altına alarak ses çıkarmalarını önlemek. Ama bu karar ya Yargıtay’dan, ya AYM’den ya da AİHM’den dönecektir” dedi.

Tek Türkiye kaldı
AİHM’in eski yargıçlarından ve CHP eski Milletvekili Rıza Türmen ise “Avrupa’da vicdani ret hakkını kabul etmeyen bir tek Türkiye kaldı. Oysa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre askerlik yapmak istemeyen insanlara bir sivil hizmet alternatifi sunulmalı” dedi. Vicdani ret hakkının tanınmasıyla birlikte halkı askerlikten soğutmanın suç sayılmasının da ortadan kalkacağını vurgulayan Türmen, “Aksi takdirde Türkiye AİHM’de mahkum olmaya devam edecektir” diye konuştu. Türmen, vekilliği döneminde bu konuyla ilgili yasa tasarısı da hazırladığını, fakat bu tasarının Meclis gündemine getirilmediğini söylerken “Türkiye’de hükümet bunu ulusal bir mesele haline getiriyor. Bu tutum çok yanlış. Yeni anayasada Türkiye’nin bu durumdan mutlaka kurtulması lazım” dedi.

http://www.birgun.net/haber-detay/halki-askerlikten-soguttu-7-ay-hapis-cezasi-aldi-99933.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org