Roboski’ye yerleşen vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı tutuklandı

Roboski katliamı yıldönümünde gözaltına alınarak serbest bırakılması savcılık tarafından itiraz edilmesi üzerine Şırnak Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama kararı verildi.

Roboski’ye yerleşen barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı tutuklandı

Yaylalı, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü

22 Nisan 2017
Roboskili aileler ile dayanışmak amacıyla köye yerleşen barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı tutuklandı.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Barış Aktivisti ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı tutuklandı.

Roboski katliamı yıldönümünde gözaltına alınarak serbest bırakılması savcılık tarafından itiraz edilmesi üzerine Şırnak Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama kararı verildi.

Uludere Adliyesi’nde SEGBİS üzerinden Şırnak Sulh Ceza Mahkemesi’ne bağlanan Yaylalı’ya mahkeme kararı okundu. Yaylalı, “Cumhurbaşkanı’na hakaret”, “Halkı kanunlara uymamaya teşvik etmek” ve “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Yaylalı, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Yaylalı, Roboski köyünde savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanda yaşamını yitiren 34 yurttaşın aileleri ile dayanışmak amacıyla köye yerleşmişti. (Kaynak: Dihaber)

Kaynak: Demokrat Haber

**

Bir köylümüzün Cenazesi için geldiğimiz Uludere de aranmam var denilerek polisler tarafından gözaltına alindim. Beş ayrı suçtan aranmam olduğu söyleniyor,hastane kontrolundan sonra adliyeye getirildim. Roboski yildonumu öncesi gözaltına alınmıştık 6 gün Sonra adli kontrol şartı İle bırakıldık .Uludere savcılığı bu duruma itiraz etmiş , bu yüzden gözaltına alındım serbis yolu ile Şırnak Sulh ceza mahkemesine baglanacagız. Büyük ihtimal İle tutuklama olacak. Demek ki bu Kadar dışarıda kalmamı yeterk
Yannis Vasilis Yaylalı


Kaynak: https://www.facebook.com/YannisVasilisYaylali?fref=ts

**

? Meral Geylani

Dün doğum günümde bu topraklarda bir Kadın olarak bizlerin Nasıl görünmez edildiğini bir kez daha anladım.
Aralık 2012 ‘de Roboski’ den Ankara ‘ya kadar yapılan Barış yürüyüşünden sonra Benim bölgeyi bilmez cahilliğim ile yapılan önerim ile bölgede yıllar önce büyük bir yaşam tecrübesi yaşayan Yannis Vasilis Yaylalı ve ben Roboski’ ye yerleştik, Orada gazeteci, aktivistlik, vicdani ret, insan hakları yanında birlikte yaşam paylaştık.
Bizleri takip edenler bilir günlerimiz yoğun geçiyordu Roboski ‘de. Her geçen gün yaşam herkes için zorlamaya başladı, bizim desteğimiz sistem tarafından çok itibar görmedi,
25 Aralıkta gözaltına alınıp adli kontrol ile serbest bırakıldık. Son olarak Vasilis 22 nisanda bir cenazeye gitmek üzere iken tutuklandı ve Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.
Dün 27 Nisan 2017’de avukatı ile birlikte Şırnak adliyesinde Vasilis’i cezaevinde ziyaret edip eşyalarını vermek için izin istemek için savcı ile konuştuk ve resmi birlikteliğimiz, akrabalığımız olmadığı için hiç bir konuda izin alamadım.
Yannis Vasilis ile olan beş yıllık yaşam ve mücadele paylaşımınız ve Ben görmezden gelindi
Hala koruma altında olan kadınlar eşleri tarafından katlediliyor ve korunamıyor onun yanında ben ve Vasilis görüştürülmüyoruz.
Cezaevi kapısında ve içeride de sordum ” peki çift evli imam nikahlı olanlar ziyarete gelince nasıl oluyor?” diye, pek cevap veremediler.
Bu konu kadar beni rahatsız eden diğer bir şeyde Yannis Vasilis Yaylalı ‘yı ve mücadelemizi destekleyen Medya kanalları, gazete ve internet gazeteleri birlikteliğimizi görmezden geldi. Kanunlar tarafından onaylanmamış birlikteliğimiz, yoldaşlığımız onlar tarafından da görünmez kılındı. Vasilis’ in Roboski’ye nasıl ve kiminle yerleştiği konusunun etrafından dolaştılar.

Nerede ise tüm haberler Vasilis’ in köye Roboski aileleri ile mücadele vermek için sanki tek başına yerleştiğini belirttiler. İsmimin paylaşıldığında da birlikteliğimiz yok sayılmıştı. Yoldaşı, yaşam arkadaşı Meral Geylani ile Roboski ‘ye yerleşen Yannis Vasilis Yaylalı yazmak neden o kadar zor geldi? Sistem kadar beni ve birlikteliğimizi görmezden gelen Medyayı kınıyorum.
Tekrarlıyorum sistemin resmi birlikteliği ile Kadını Erkeğin parçası olarak görünür yapan Evliliği reddediyorum.
*Vasilis in ve benim yaşam tecrübelerimiz başka boyutlarda gelişti, o Kuzey yarım kürede. Benimki güney yatımkürede, ve ondan çok şey öğrendim.. Bu ayrı bir konu.

**

Ankara’da ‘Yannis Vasilis serbest bırakılsın’ çağrısı

Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı için Ankara’da eylem yapıldı

25 Nisan 2017
22 Nisan günü Şırnak’ın Uludere ilçesinde hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı için Ankara’da eylem yapıldı. Yaylalı, 34 kişinin hayatını kaybettiği bombalama sonrası Roboski’ye yerleşmiş, burada yaptığı açıklamalar ve yazdıkları nedeniyle hakkında çok sayıda dava açılmıştı.

AKA-DER, ESP, HDP ve İHD Ankara Şubesinin düzenlediği eylemde basın açıklamasını Yaylalı gibi vicdani retçi olan Sergen Sucu okudu.

VİCDAN VE BARIŞ TALEBİ YARGILANAMAZ

Yaylalı’nın tutuklanma sebebinin barış ve vicdan talepleri olduğu söyleyen Sergen Sucu şöyle devam etti:

“Bu ülkede yargılanması gereken; Soma’da işçileri tekmeleyenler, Hrant’ın katledilmesine zemin sağlayanlar, emekçilerin hakkını gemicikleriyle çalanlar, şehirleri bombalayıp katlettikleri insanların cesetlerini günlerce sokakta bırakanlar, tersanelerde, fabrikalarda, maden ocaklarında işçilerin kanıyla beslenenler, hile ile baskı ile oyları çalanlardır.

Ama vicdan ve barış talebi yargılanamaz. Bütün bu zulüm saltanatının sahipleri özgürlük aşkıyla yanıp tutuşan serüvencileri yargılayamaz. Yannis Vasilis’in vicdanı, tarihin acı çekmiş insanlarının sesidir. Dün olduğu gibi bugün de; inkarın, imhanın, katliamın ve sömürünün karşısında, barışın, kardeşliğin, vicdanın ve Yannis Vasilin’in yanındayız. Buradan bir kez daha haykırıyoruz; Yannis Vasilis Yaylalı derhal serbest bırakılsın!”

Ardından, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganıyla basın açıklaması bitirildi.

Kaynak: Demokrat Haber

**

Peki, devlet Vasilis ile neden bu kadar uğraşıyor? – Nurcan Baysal / T24

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org