Yannis V Yaylalı: Roboski’de vicdani reddini açıklayan Davut Encü ve hakkımda ‘halkı askerlikten soğutmaktan’ dava açıldı

Roboski’de artık geleneksel hale gelen Vicdani Ret Atölyeleri kapsamında geçtiğimiz sene yaptığımız 4. Vicdani Ret Atölyesi Buluşması’nda vicdani reddini açıklayan Davut Encü ve hakkımda ‘halkı askerlikten soğutmaktan’ dava açıldı.

Halkı askerlikten soğutmaya devam edeceğiz

Yannis V Yaylalı

#Soğutuyoruz

15 temmuz darbe girişiminin gölgesinde hakkımızda halkı askerlikten soğutmaktan yeni bir dava daha geldi. Roboski’de artık geleneksel hale gelen Vicdani Ret Atölyeleri kapsamında geçtiğimiz sene yaptığımız 4. Vicdani Ret Atölyesi Buluşması’nda vicdani reddini açıklayan Davut Encü ve hakkımda ‘halkı askerlikten soğutmaktan’ dava açıldı.

Uludere Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddaanemede yaptığım çalışmalar ile Doğan Encü’nün halkı askerlikten soğutması için zemin hazırladığımı söylemiş, doğru söze ne denilebilir değil mi !!!!

Savcının iddaanemesinde söylediği gibi, ne yaparsanız yapın bunu yapmaya devam edeceğim. Beni durdurmanızın iki yolu var; ya beni hapishaneye alacaksınız, ya da artık zorunlu askerliğe son vererek, vicdani ret hakkını tanıyıp, TCK 318. maddeyi ortadan kaldıracaksınız .

15 Temmuz ‘darbe girişimi’ zorunlu askerliğin ortadan kaldırılmasının gerekliliğini bir kere daha ortaya çıkarmıştır. Zorbalık ilişkilerinin olduğu yerde seçimlerden bahsedilemez. Ordu katı militarist ilişkilerin hüküm sürdüğü yerdir. Zorla askere alınan bir avuç kişinin histerik hisler içerisinde bulunan insanların içerisine atılarak, bir çoğunun linç edilmesi televizyon ekranlarından tüm kamuoyuna seyrettirilmistir.

Zorla getirildikleri askerde, yine zorla götürüldükleri görev yüzünden insanların bu şekilde linç edilmesi, öldürülmesi insanlık suçudur, bu asla kabul edilemez. Seçimlerin olmadığı yerde bu zorbalığa kimsenin katlanması gerekmiyor.

Bu yüzden bir kere daha halkı askerlikten soğutma girişiminde bulunarak, seçim şansı olmadığı, zorbalık ile orduda tutulan askerlerin birliklerini terk etmesi anaların ak sütleri kadar herkesin hakkıdır unutmayın. Aynı zamanda yine zorbalık ilişkilerinin nelere yol açacağının tüm çıplaklığı ile ortaya çıktığı bugün, askerlik yaşı gelenleri, orduya katılmamaya ve vicdani ret vermeye davet ediyorum.

Bu arada 10 .11.2016 tarihinde Uludere Asliye Ceza Mahkemesinde durusmamız olacak, yakında olan tüm dostlarımızı bizler ile dayanışma için Uludere adliyesine bekliyoruz. ..
318-yaylali-iddianame

BİA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org