“Rus polisinin gerçekleştirdiği baskınları, gözaltıları ve zorla askere alma uygulamalarını şiddetle kınıyoruz”

25-27 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında Moskova’da polis memurları, Moskova askere alma kurulu ve “Birleşik Askerlik Bürosu”nun katılımıyla baskınlar düzenledi ve askerlik çağındaki tahmini 40 ila 60 erkeği gözaltına aldı.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI: Moskova’da erlere yönelik baskınları ve gözaltıları durdurun

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI: Moskova’daki baskınları ve askere alınanların gözaltına alınmasını durdurun

3 Haziran 2024
Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), Uluslararası Uzlaşma Kardeşliği (IFOR) ve Connection eV, Rus yetkililerin 25-27 Mayıs’ta Moskova’da gerçekleştirdiği baskınları, gözaltıları ve zorla askere alma uygulamalarını şiddetle kınıyor.

Rus makamlarını, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (ICCPR) 18. maddesi kapsamında güvence altına alınan, düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkının doğasında bulunan askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkına tam olarak saygı duymaya çağırıyoruz. (ICCPR Madde 4(2)’de belirtildiği gibi, kamuya açık acil durumlarda bile istisna yapılamaz)

25-27 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında Moskova’da polis memurları, Moskova askere alma kurulu ve “Birleşik Askerlik Bürosu”nun katılımıyla baskınlar düzenledi ve askerlik çağındaki tahmini 40 ila 60 erkeği gözaltına aldı. Yaşları 18 ile 30 arasında değişen erkekler, gözaltına alındıktan sonra Ugreshskaya Caddesi 3, 6 numaralı binada bulunan “Toplanma Noktası”na götürüldü.

Moskova askerlik kurulu ve “Birleşik Askerlik Bürosu” bu kişileri askerlik hizmetine tabi askerler olarak değerlendirdi. Gözaltına alınan kişilerin çoğunun koşulları yalnızca “B” kategorisine (askerlik hizmetine uygun) girmekle kalmamış, aynı zamanda Moskova askerlik komisyonuna veya mahkemelerine ön koruyucu tedbir talebiyle şikayette bulunmuş (dava açmış).

Zorunlu askere alma prosedürü, “Toplanma Noktası” personelinin yanı sıra vatandaşların hak ve özgürlüklerinin yargısal olarak korunmasına ilişkin anayasal hakkı tarafından büyük ölçüde ihlal edildi.

Askere alınanlar kelimenin tam anlamıyla “Toplantı Noktası” binasında kilitlendi, zorla tıraş edildi, zorla askeri üniformalar giydirildi ve artık asker statüsüne sahip oldukları konusunda kesin olarak bilgilendirildiler. Ayrıca yasal temsilciler, avukatlar ve yetkili temsilcilerin “Toplanma Noktası” topraklarına girmesine izin verilmedi. Daha sonra, bazı adamlar zorla “Mosrentgen” askeri biriminin topraklarına, muhtemelen 27. Ayrı Muhafız Motorlu Tüfek Tugayı topraklarına gönderildi .

Baskınların ilk gününden bu yana Vicdani Retçiler Hareketi (MCO), askere alınanlara ve onların ebeveynlerine danışmanlık desteği sağlıyor. MCO şunları söyledi: “Moskova’daki “Toplanma Noktası” çevresinde çalışan meslektaşlarımız, avukatlarımız ve avukatlarımız”.

EBCO, WRI, Connection eV ve IFOR, Rusya, Belarus ve Ukrayna’daki askerlik hizmetine karşı vicdani retçilerle dayanışma içinde bulunuyor ve bu ülkelerdeki vicdani retçiler için dayanışmayı destekleyen ve organize eden #ObjectWarKampanyası üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Rusya’nın yanı sıra Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki vicdani retçilerin durumuna ilişkin ayrıntılı bir rapor için EBCO’nun yakın zamanda yayınlanan “Avrupa’da Askerlik Hizmetine Karşı Vicdani Ret 2023/24” Yıllık Raporuna bakın; bu rapora EBCO web sitesinden ( www.ebco ) ulaşabilirsiniz. -beoc.org ).

DAHA FAZLA BİLGİ VE GÖRÜŞME İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ:

Derek Brett, EBCO Baş Editörü, [email protected] , cep telefonu +41 77 444 4420

Rusya’daki Vicdani Retçiler Hareketi , Saša Belik, Direktör, [email protected] veArtyom Klyga, Savunuculuk Müdürü, [email protected]+4917641796280.

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org