Rusya: Türkiye, Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlanıyor

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, “TSK’nın Suriye topraklarında aktif eylemler gerçekleştirmek için gizli bir hazırlık içinde olduğunu gösteren işaretler giderek artıyor” dedi.

04.02.2016
Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlandığına inanmak için ciddi nedenleri olduğunu söyleyen Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, “TSK’nın Suriye topraklarında aktif eylemler gerçekleştirmek için gizli bir hazırlık içinde olduğunu gösteren işaretler giderek artıyor” dedi.

Moskova’da bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahale hazırlığında olduğunu gösteren işaretler olduğunu belirtti.

Konaşenkov, “Elimizde Türkiye’nin Suriye topraklarına yoğun bir askeri müdahale hazırlığında olduğundan şüphelenmemize neden olan ciddi dayanaklar var. Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye topraklarında aktif eylemler gerçekleştirmek için gizli bir hazırlık içinde olduğunu gösteren işaretler giderek artıyor” diye konuştu.

Bu arada Suriye’nin kuzeyindeki militanların verdikleri kayıplar nedeniyle Türkiye sınırına geri çekildiğini belirten Konaşenkov, Suriye ordusu ve halk milislerinin Halep’te dört yıldır terörist grupların ablukası altında olan Şii köyleri Nubul ve El Zehra’yı geri aldığını da paylaştı.

‘TÜRKİYE, NE ASKERİ NE DE DİPLOMATİK KANALLARDAN BİZE HİÇBİR BELGE İLETMEDİ’

Türkiye’nin 29 Ocak’ta bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği yönündeki iddialara da değinen Konaşenkov, Türkiye’den bu iddialara dair hiçbir belge almadıklarını söyledi.

“Birkaç dakika önce bir Türk yetkili daha hava sahası ihlali iddialarıyla ilgili belgeleri Moskova’ya ilettiklerini söyledi” diyen Konaşenkov, “Bize ne askeri kanallardan ne de diplomatik kanallardan kimse hiçbir şey vermedi” ifadelerini kullandı.

‘İLETİLMEYEN BELGELER İHLALİN UYDURMA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

Konaşenkov, “Tüm bunlar (belgelerin iletildiğinin söylenmesine karşın iletilmemesi), Türk hava sahasının ihlal edildiği hikayesinin uydurma olduğunu ve kötü yönetilmiş bir provokasyon olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor” diye ekledi.

Öte yandan Suriye’deki terörist grupların bu ülkede saldırı düzenlemeleri için genç intihar bombacıları yetiştirdiğini ve bu gençlerden en büyüklerinin 16, en küçüklerinin ise 14 yaşında olduğunu kaydeden Konaşenkov, “Suriyeli muhalif gruplardan edindiğimiz bilgilere göre El Nusra ve Ahrar’uş Şam, İdlib’de genç intihar bombacıları yetiştirdi. Teröristler bu gençleri, Şam, Humus ve Lazkiye’de sivillere karşı saldırılar düzenlenmesi için kullanmayı planlıyordu” dedi.

Konaşenkov ayrıca, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeybatısındaki terörist gruplara silah sağladığını ve buraya militan gönderdiğini söyledi.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20160204/1020656784/rusya-turkiye-suriye-konasenkov.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org