Savaşın bilançosu ağırlaştı: Son 5 günde en az 26 asker ve polis yaşamını yitirdi

Ortaya çıkan bilanço, sivil kayıplar da dahil edildiğinde, Suriye iç savaşını aratmıyor. 7 Haziran seçimlerinden bu yana kimi kaynaklara göre hayatını kaybeden asker ve ve polis sayısı 350’yi geçti.

AKP savaşının bilançosu ağırlaştı

2016-03-25 08:55:15
ANKARA (DİHA) – AKP’nin 7 Haziran’dan sonra ortaya koyduğu savaş konsepti sonucu yaşanan çatışmalar sonucu bilanço ağırlaşıyor. Dün akşam yaşanan çatışmalarda bir gecede resmi verilere göre, 8 devlet görevlisi hayatını kaybederken, son 5 gün içerisinde bu sayı yine resmi verilere göre 26’ya çıktı. Resmi açıklamalara göre, 7 Haziran tarihinden bu yana geçen 10 ayda hayatını kaybeden devlet görevli sayısı 350’yi geçti. Bununla birlikte yüzlerce sivil de bu süre içerisinde katledildi.

AKP’nin Haziran ayından bu yana Türkiye toplumuna dayattığı savaşın bilançosu ağırlaşıyor. AKP’nin yürüttüğü saldırılara karşı baharın gelişiyle birlikte çatışmalarda yoğunlaştı. En son dün akşam saatlerinde Diyarbakır- Bingöl Karayolu üzerindeki Mermer Jandarma Karakolu’na yönelik gerçekleştirilen saldırıda 3 askerin hayatını kaybettiği ve aralarında ağır yaralıların da bulunduğu karakol binası harabeye döndü. Yayın yasağı getirilen saldırıyla birlikte bilançoda ağırlaştı.

5 günde 26 kayıp

Topluma çok fazla yansımasa da sadece son 5 günde hayatını kaybeden, asker ve polis sayısı 26’yı geçti. Buna göre, özellikle Nusaybin, Yüksekova’ya yönelik yapılan saldırılarda en az 18 asker ve polis hayatını kaybetti. Dün akşamdan bu yana yaşanan çatışmalar ve Karakola yönelik saldırı da ise 8 asker ve polis hayatını kaybetti. Resmi verilere göre, 5 günde 26 asker ve polis hayatını kaybederken, aralarında ağır yaralıların da bulunduğu çok sayıda yaralı var. Ancak yerel kaynaklar, yaşamını yitirenlerin ve yaralıların çok daha fazla olduğu ve bunun kamuoyundan AKP hükümetine yönelik tepkilerin gelişmemesi için gizlendiği belirtildi.

Suriye iç savaşını aratmıyor

Ortaya çıkan bilanço, sivil kayıplar da dahil edildiğinde, Suriye iç savaşını aratmıyor. 7 Haziran seçimlerinden bu yana kimi kaynaklara göre hayatını kaybeden asker ve ve polis sayısı 350’yi geçti. Son günlerde yaşanan çatışmaların bilançosu yansımadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir konuşmada devletin bu dönem içerisinde 300 kayıp verdiğini teyit etmişti.

Bir yılda bin 500 kişi savaşa kurban gitti

Sadece 1 Kasım 2015 ile 5 Ocak 2016 tarihleri arasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden asker ve polis sayısı 258 olarak hesaplanmıştı. Yine TİHV verilerine göre sadece 7 ay içerisinde kent kuşatmalarında 72’si çocuk, 62’si kadın, 29’u 60 yaş üzeri yaşlılardan oluşan 310 sivil katledildi. İHD verilerine göre ise sadece 2015 yılı içerisinde 616 devlet görevlisi yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti. Aynı rapora göre 231 silahlı militanda çatışmalarda hayatını kaybetti. Böylece son bir yılda AKP’nin başlattığı savaş ile bir yıl içerisinde yaklaşık bin 500 kişi hayatını kaybetti ve bilanço 1990’lı yılları kat be kat aştı.

(kk/rp)
http://www.bestanuce8.xyz/255429/akp-savasinin-bilancosu-agirlasti&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org