Seymour Hers: Suriye’deki kimyasal saldırıyı MİT planladı

Suriye’de 21 Ağustos 2013′te düzenlenen sarin gazı saldırısının, bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde Türkiye tarafından yaptırıldığı ileri sürüldü

06 Nisan 2014
ABD’li gazeteci Seymour Hersh Guta’daki kimyasal saldırıyı MİT’in planladığını iddia etti.

‘Suriye’deki kimyasal saldırıyı MİT planladı’

Diken.com.tr’nin haberine göre; Suriye’de 21 Ağustos 2013′te düzenlenen sarin gazı saldırısının, bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde Türkiye tarafından yaptırıldığı ileri sürüldü. İddiaya göre Amerikalılar, bu ‘acı gerçeği’ son anda öğrenip saldırıdan sorumlu tutulan Suriye rejimine karşı harekat düzenlemekten vazgeçti ve ‘felaket sonuçlar’ doğuracağı için gizli tuttu.

Bu çarpıcı iddia kılı kırk yaran haber-analizleriyle bilinen Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’un son haber-analizinde yer aldı. Saygınlığıyla bilinen London Review of Books’ta yer alan haber-analiz, kilit görevlerdeki Amerikan istihbarat ve savunma yetkilileriyle yapılan görüşmeler ve aylarca süren bir araştırmanın sonucunda yazılmış.

Kadın ve çocuk fotoğraflarıyla duyurulmuştu

21 Ağustos’ta Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Guta banliyösünde gerçekleştirilen sarin gazlı saldırıda yüzlerce insan hayatını kaybetmiş; saldırı sonrasına ilişkin bebek ve kadın cesetlerinin fotoğrafları dünyayı ayağı kaldımıştı.

Türkiye derhal Suriye’ye müdahale çağrısında bulunmuş; Amerikan yönetimi kimyasal silah kullanılması ‘kırmızı çizgi’sinin ihlal edildiğini bildirerek Suriye’ya karşı askeri harekat için düğmeye basmıştı. Ancak tüm dünya Amerikan bombardımanın eli kulağında diye düşünürken ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’ye başvurma kararı alıp harekatı ertelemiş, Rusya’nın arabulucuğuyla Esad rejimi kimyasal silah stokunu eritme sözü verince de iptal etmişti.

‘El Nusra’ya malzemeyi de parayı da Erdoğan verdi’

Seymour Hersh’ün haber-analizden çıkan sonuç ise bambaşka. Buna göre söz konusu harekattan vazgeçilmesinin nedeni, sarin gazı saldırısının Suriye rejimi tarafından değil, cihadçı muhalif gruplardan El Nusra Cephesi tarafından yapıldığının anlaşılmasıydı. Çok daha önemlisi, El Nusra Cephesi’ne malzeme sağlayan da, eğitim veren de Türkiye’ydi.

‘Erdoğan, Esad’ın kazanmasını felaket olarak görüyordu’

Haber-analizin en çarpıcı bölümü şöyle: Erdoğan, Suriye’deki savaşın Beşar Esad tarafından kazanılmasının kendisi için felaket olacağının farkındaydı. 2012 baharından itibaren savaşta ibrenin Esad’a dönmesiyle birlikte ne yapıp edip Amerikalıları işin için sokma arayışına girdi.

Bu amaçla, MİT ve Jandarma işbirliğiyle Esad rejime karşı mücadele veren El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ne gizli yollardan kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme sağlandı.

karsigazete.com

**

Kimin sarini? – Seymour Hersh

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org