Son 24 saate 3’ü çocuk 11 sivil öldürüldü

24 Temmuz ile 26 Ağustos tarihleri arasından 76 sivil ölüm yaşandı. Ancak son 24 saat içerisinde yaşanan 11 sivil ölümle birlikte bu sayı 87’e yükseldi.

AKP’nin bir günlük savaş bilançosu: 3’ü çocuk 11 kişi katledildi

2015-08-28 10:14:02
ANKARA (DİHA) – AKP’nin savaş konsepti kapsamında son 24 saat içinde polis ve askerin sivil halka yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda, 3’ü çocuk 11 kişi katledildi, en az 24 kişi de yaralandı.

AKP’nin tek başına iktidar olmaması üzerine devreye koyduğu topyekûn savaş konseptiyle birlikte Kürdistan kentlerindeki sivil katliamlara her gün bir yenisi ekleniyor. HDP Hukuk Komisyonu’nun verilerine göre, 24 Temmuz ile 26 Ağustos tarihleri arasından 76 sivil ölüm yaşandı. Ancak son 24 saat içerisinde yaşanan 11 sivil ölümle birlikte bu sayı 87’e yükseldi.

AKP’nin son 24 saat içerisinde Kürdistan’da sivil halka yönelik gerçekleştirdiği katliam bilançosunda Yüksekova’da 4, Cizre’de 4, Şırnak’ta 2 ve Doğubeyazıt’ta 1 yurttaş polis ve askerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. Ayrıca bu süre içerisinde en az 24 kişi de yaralandı.

Yüksekova: 4 kişi katledildi

“Özyönetim” ilanının ardından halkın ve gençlerin özsavunmasını aldığı Hakkâri’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde Orman, Mezarlık ve Kışla mahallelerine dönük polis ve askerlerin gerçekleştirdiği saldırıda mahallelerde onbinlerce yurttaş saatlerce mahsur kalırken, polis ve askerin açtığı ateş sonucu 4 yurttaş yaşamını yitirdi. 20 kişinin de yaralandığı ilçede, yaralıları hastaneye ulaştırmak isteyen halkın üzerine de dakikalarca gerçek mermilerle ateş açıldı.

Cizre: 2’si çocuk 4 kişi katledildi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde de “özyönetim” ilanın ardından olası saldırılara karşı özsavunmalarını gerçekleştiren gençlere dönük asker ve polisin saldırısıyla birlikte gün boyu ilçede çatışma sürdü. Polis ve asker saldırısında, biri 7 yaşında 2 çocuk olmak üzere 4 yurttaş yaşamını yitirirdi, 3 yurttaş da yaralandı. Polis ve askerin saldırısı sırasında Emin Yanaş (10), Eyüp Ergen (27), Mesut Sanrı (39) ve saldırı esnasında yıkılan duvarın altında kalan Baran Çağlı (7) ile ismi öğrenilemeyen bir kişi yaşamını yitirdi.

Şırnak: 1’i çocuk 2 kişi katledildi

Şırnak merkezde ise önceki gece evinin önünde otururken, nereden geldiği bilinmeyen bir kurşunun sırtına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Bahri Külter isimli kişi yaşamını yitirdi. Gece saatlerinde ise düzenlenen gösteriye polisin yaptığı saldırıda boğazına kurşun isabet eden Adem İrtegün (16) adlı çocuk yaşamını yitirdi.

Doğubayazıt: 1 genç infaz edildi

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Uluyol Polis Karakolu’nun yanında bulunan evine aracıyla giden 28 yaşındaki Erhan Tanrıkulu adlı genç karakoldaki özel harekat polisleri tarafından taranarak katledildi.

(st/hd/rp)
http://www.bestanuce.info/205946/akp-nin-bir-gunluk-savas-bilancosu-3-u-cocuk-11-kisi-katledildi&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org