Spiegel: ABD’nin modernize edeceği nükleer silahlar Almanya’ya yerleştirilecek

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeniden modernize etmeyi planladığı nükleer silahlarının Almanya’daki bir üsse yerleştirileceği iddia edildi.

Spiegel: ABD modern nükleer silahları Almanya’ya yerleştirecek

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeniden modernize etmeyi planladığı nükleer silahlarının Almanya’daki bir üsse yerleştirileceği iddia edildi.

13 Ağustos 2016 Cumartesi 07:37
BERLİN – ANF
Der Spiegel dergisinde yer alan haberde, ABD Başkanı Barack Obama’nın ülkesinin atom silahlarını tümüyle yok etmek yerine bu silahları modernize etmeyi planladığı iddia edildi. Habere göre, ABD’nin modernize edeceği nükleer silahlar Almanya’ya yerleştirilecek.

Spiegel’in haberinde, B61-12 tipi nükleer bombanın 2020 yılından itibaren tamamlanması ve Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Büchel hava üssüne yerleştirilmesinin planlandığı savunuldu. Hava üssündeki modernizasyon çalışmalarının devam ettiği ve atom bombalarının Alman Tornado jetlerine monte edilecek şekilde teknik çalışmaların yapıldığı da iddialar arasında.

ABD’nin Almanya’ya yerleştirmeyi planladığı atom silahlarına ilişkin çalışmanın Savunma Bakanlığı’nda ‘çok gizli’ ibaresiyle yürütüldüğü ve konunun her iki ülkece ‘devlet sırrı’ olarak korunduğu da Spiegel haberinde yer aldı.

Almanya’nın Büchel kasabasındaki Amerikan üssünde halen atom depolarının bulunduğu ve buranın korunması için çok sayıda ABD askerinin görev yaptığı biliniyor.

Üsse yerleştirilecek atom silahları arasında çok sayıda uzun menzilli füzenin de olacağı belirtiliyor.

ABD’nin planlarının Temmuz ayında Varşova’da yapılan NATO Zirvesi’nde ele alındığı ve Doğu Avrupa ülkelerince iddia edildiği gibi Rusya’nın olası nükleer politikalarına cevap niteliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Barack Obama, göreve başladığı 2009 yılı başında ülkesinin elindeki tüm atom silahlarının yok edilmesini vaat etmişti.

ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org